REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Pierwsza niedziela z zakazem handlu przypada już 11 marca

Pierwsza niedziela z zakazem handlu przypada już 11 marca (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Strona 2 z 4
REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

W liczącej dziewięć stron polemice przedstawiciel FOR odnosi się do 10 spośród 21 punktów zawartych w interpretacji MRPiPS i PIP (wydanej w formie pytań i odpowiedzi). Fundacja nie zgadza się m.in. z tym, jak ministerstwo i inspekcja rozumieją definicję placówki handlowej, co oznacza prowadzenie handlu "osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek", oraz kto będzie mógł handlować na dworcach. FOR polemizuje także z interpretacjami w zakresie handlu w niedziele w sklepach franczyzowych, handlu na stacjach, oraz funkcjonowania tzw. showroomów (miejsc, w których produkty można obejrzeć, ale kupić je da się tylko przez internet).

MRPiPS i PIP uważają, że za placówkę handlową (która podlega niedzielnemu zakazowi) powinny być uznawane wszystkie obiekty, w których albo prowadzony jest handel, albo czynności związane z handlem. Tymczasem w ustawie oba te elementy definicji połączone zostały spójnikiem "oraz", który sugeruje, że warunkiem koniecznym do zakwalifikowania obiektu jako placówki handlowej powinno być wykonywanie obu tych rodzajów czynności w danym miejscu. Sprawa z pozoru wydaje się błaha, ale tak naprawdę jest absolutnie kluczowa. Od interpretacji tego przepisu zależy bowiem funkcjonowanie logistyki w niedziele.

- Stanowisko Ministerstwa Pracy i PIP jest niezgodne z jednoznacznym brzmieniem ustawy i przebiegiem prac parlamentarnych - uważa Patryk Wachowiec. Podkreśla, że wątpliwości odnośnie spójnika "oraz" były poruszane podczas prac nad ustawą przez legislatorów, a nawet posłów PiS. - Pozostały one bez reakcji ustawodawcy - przypomina przedstawiciel FOR.

Kolejna budząca wątpliwości interpretacja MRPiPS i PIP dotyczy handlu prowadzonego przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną "osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek" (taki handel będzie dozwolony w niedziele). Przypomnijmy, że resort i inspekcja uznały, że taki zapis ustawy nie wyklucza możliwości "okazjonalnej i nieodpłatnej" pomocy członków rodziny.

- Interpretacja jest niezgodna z brzmieniem art. 4 ustawy - tłumaczy Wachowiec. Jak wskazuje, ustawa wprost zakazuje wykonywania czynności związanych z handlem nieodpłatnie. Oprócz tego analityk FOR twierdzi, że PIP nie może "pobłażliwie traktować niewymienionych w ustawie członków rodziny tylko z tego powodu, że tak wskazuje przyjęta przez nią interpretacja".

Autor polemiki podkreśla ponadto, że ministerstwo nie precyzuje, co rozumie przez "okazjonalną i nieodpłatną pomoc" ani nie wskazuje, czy w przypadku, gdy członek rodziny prowadzi nie jedną, lecz kilka placówek handlowych, to taka "pomoc" może polegać na obsłudze całego sklepu. Wachowiec zauważa też, że "nie jest jasne", czy powierzanie pracy członkom rodziny uprawnia te osoby do ewentualnych roszczeń z tytułu wypadku przy pracy, ubezpieczenia zdrowotnego lub zabezpieczenia społecznego.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Qba 1 ponad rok temu

  Warto dodać że zakaz handlu nie obejmuje restauracji takich jak Ikea. Ani galerii które zorganizują koncert lub imprezę artystyczną.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony