12 grudnia 2019
Jak ustalił portal WP Finanse, ze względu na planowane zamknięcia dwóch sklepów Tesco w Warszawie ograniczona zostanie usługa Ezakupy. Klienci, którzy dotąd...
Na początku tego roku miała swoją premierę aplikacja mobilna MAGO AR SHOPFITTING, stworzona przez jednego z największych producentów wyposażenia sklepowego, firmę MAGO...
11 grudnia 2019
Serwowanie całkowicie wegańskiego zestawu zacznie się 2 stycznia 2020 roku. Na razie tylko w Wielkiej Brytanii - podaje rp.pl.
24 listopada 2019
21 listopada 2019
20 listopada 2019
6 grudnia 2019
2 grudnia 2019
Polacy twierdzą, że są gotowi na produkty w opakowaniach zwrotnych – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Najważniejszym dla nich argumentem przemawiającym za tym...
10 grudnia 2019
9 grudnia 2019
W podatkach dochodowych będzie można uwzględnić brak zapłaty za towar czy usługę. I nie trzeba będzie z tym czekać do złożenia rocznego zeznania - pisze "Puls...
HANDEL I DYSTRYBUCJA
międzynarodowe sieci handlowe
krajowe sieci handlowe
sklepy convenience i stacje paliw
8 marca 2018, 10:25
Paweł Jachowski
Pierwsza niedziela z zakazem handlu przypada już 11 marca (fot. wiadomoscihandlowe.pl)
Inna sporna kwestia dotyczy funkcjonowania placówek handlowych ulokowanych na dworcach połączonych z galeriami handlowymi. MRPiPS i PIP napisały we wspólnym stanowisku, że placówki handlowe usytuowane w galeriach handlowych znajdujących się przy dworcach nie pełnią funkcji obsługi podróżnych, a zatem nie mogą być czynne.
- Jeżeli galeria handlowa jest konstrukcyjnie powiązana z dworcem (szczególnie, gdy w bezpośrednim sąsiedztwie placówek handlowych znajdują się np. wejścia na perony czy kasy biletowe), to nic nie stoi na przeszkodzie, by traktować ją jako "dworzec" w rozumieniu ustawy o publicznym transporcie zbiorowym - odpowiada Patryk Wachowiec. Przedstawiciel FOR zwraca też uwagę, że nie zostało wyjaśnione, co należy rozumieć pod pojęciem "bezpośredniej obsługi podróżnych" (Państwowa Inspekcja Pracy próbowała wyjaśnić to zagadnienie podczas wtorkowej konferencji prasowej, jednak już w środę twierdziła, że została częściowo źle zrozumiana przez dziennikarzy).
Analityk FOR odniósł się także do faktu uznania przez MRPiPS i PIP handlu w niedziele w sklepach franczyzowych za dozwolony (pod warunkiem, że franczyzobiorca będzie prowadził handel osobiście). Zdaniem obu instytucji, franczyzobiorca "zgodnie z przeważającą opinią działa we własnym imieniu i na własny rachunek, a łącząca go umowa franczyzy z franczyzodawcą jest jedynie formą prowadzenia działalności gospodarczej".
- Stanowisko resortu pracy jest nieprecyzyjne - uważa Patryk Wachowiec. Podkreśla on, że umowa franczyzowa jest tzw. umową nienazwaną, a zatem stosunek pomiędzy stronami zawierającymi umowę może być uregulowany bardzo elastycznie. - Często franczyza nie oznacza tylko samej możliwości działania pod szyldem sieci handlowej. W zależności od treści umowy, może ona obejmować całą "filozofię" prowadzenia biznesu - tłumaczy.
- Ponadto, wydaje się, że konsumenci postrzegają sklep franczyzowy nie jako obiekt należący do konkretnego przedsiębiorcy, a raczej jako jeden z wielu sklepów konkretnej sieci. Dlatego też trudno mówić, że franczyzobiorca prowadzi działalność "we własnym imieniu" lub "na własny rachunek". Część niematerialnych przychodów uzyskuje również właściciel sieci - czytamy w polemice FOR.
Zdaniem Patryka Wachowca, nawet jeśli uznalibyśmy, że każda franczyza podlega wyłączeniu spod niedzielnego zakazu, to "nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowa przewidywała - nawet tymczasowe - zbycie tego prawa na inne osoby, w tym zatrudnione na co dzień jako sprzedawcy". Dlatego właśnie, w opinii analityka prawnego FOR, decyzję o tym, czy konkretny franczyzobiorca może korzystać z wyjątku od zakazu handlu w niedziele, powinna każdorazowo poprzedzić analiza umowy z franczyzodawcą.
Od 2020 r. liczba niedziel, w które wszystkie sklepy będą mogły być otwarcie spadnie do
Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego zamierza znacznie ograniczyć kursowanie autobusów
Poleć innym
Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
Warto dodać że zakaz handlu nie obejmuje restauracji takich jak Ikea. Ani galerii które zorganizują koncert lub imprezę artystyczną.
zdjęć: 9
zdjęć: 79
29 listopada 2019
zdjęć: 6
28 listopada 2019
zdjęć: 112
26 listopada 2019
22 października 2019
28 września 2019
19 września 2019
Na portalu wiadomoscihandlowe.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.