REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Pierwsza niedziela z zakazem handlu przypada już 11 marca

Pierwsza niedziela z zakazem handlu przypada już 11 marca (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Strona 3 z 4
REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Inna sporna kwestia dotyczy funkcjonowania placówek handlowych ulokowanych na dworcach połączonych z galeriami handlowymi. MRPiPS i PIP napisały we wspólnym stanowisku, że placówki handlowe usytuowane w galeriach handlowych znajdujących się przy dworcach nie pełnią funkcji obsługi podróżnych, a zatem nie mogą być czynne.

- Jeżeli galeria handlowa jest konstrukcyjnie powiązana z dworcem (szczególnie, gdy w bezpośrednim sąsiedztwie placówek handlowych znajdują się np. wejścia na perony czy kasy biletowe), to nic nie stoi na przeszkodzie, by traktować ją jako "dworzec" w rozumieniu ustawy o publicznym transporcie zbiorowym - odpowiada Patryk Wachowiec. Przedstawiciel FOR zwraca też uwagę, że nie zostało wyjaśnione, co należy rozumieć pod pojęciem "bezpośredniej obsługi podróżnych" (Państwowa Inspekcja Pracy próbowała wyjaśnić to zagadnienie podczas wtorkowej konferencji prasowej, jednak już w środę twierdziła, że została częściowo źle zrozumiana przez dziennikarzy).

Analityk FOR odniósł się także do faktu uznania przez MRPiPS i PIP handlu w niedziele w sklepach franczyzowych za dozwolony (pod warunkiem, że franczyzobiorca będzie prowadził handel osobiście). Zdaniem obu instytucji, franczyzobiorca "zgodnie z przeważającą opinią działa we własnym imieniu i na własny rachunek, a łącząca go umowa franczyzy z franczyzodawcą jest jedynie formą prowadzenia działalności gospodarczej".

- Stanowisko resortu pracy jest nieprecyzyjne - uważa Patryk Wachowiec. Podkreśla on, że umowa franczyzowa jest tzw. umową nienazwaną, a zatem stosunek pomiędzy stronami zawierającymi umowę może być uregulowany bardzo elastycznie. - Często franczyza nie oznacza tylko samej możliwości działania pod szyldem sieci handlowej. W zależności od treści umowy, może ona obejmować całą "filozofię" prowadzenia biznesu - tłumaczy.

- Ponadto, wydaje się, że konsumenci postrzegają sklep franczyzowy nie jako obiekt należący do konkretnego przedsiębiorcy, a raczej jako jeden z wielu sklepów konkretnej sieci. Dlatego też trudno mówić, że franczyzobiorca prowadzi działalność "we własnym imieniu" lub "na własny rachunek". Część niematerialnych przychodów uzyskuje również właściciel sieci - czytamy w polemice FOR.

Zdaniem Patryka Wachowca, nawet jeśli uznalibyśmy, że każda franczyza podlega wyłączeniu spod niedzielnego zakazu, to "nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowa przewidywała - nawet tymczasowe - zbycie tego prawa na inne osoby, w tym zatrudnione na co dzień jako sprzedawcy". Dlatego właśnie, w opinii analityka prawnego FOR, decyzję o tym, czy konkretny franczyzobiorca może korzystać z wyjątku od zakazu handlu w niedziele, powinna każdorazowo poprzedzić analiza umowy z franczyzodawcą.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Qba 1 ponad rok temu

  Warto dodać że zakaz handlu nie obejmuje restauracji takich jak Ikea. Ani galerii które zorganizują koncert lub imprezę artystyczną.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony