REKLAMAMLEKOVITA - Święta Masło - Baner Główny (03-07.12.2019)
Pierwsza niedziela z zakazem handlu przypada już 11 marca

Pierwsza niedziela z zakazem handlu przypada już 11 marca (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Strona 4 z 4
REKLAMAStoisko mięsne - belka w artykuła (14.11.-31.12.2019)

W stanowisku MRPiPS i PIP znalazły się również wytyczne, w jaki sposób identyfikowany będzie sklep internetowy. Wydaje się, że wskazówki te są odpowiedzią na otwarte deklaracje niektórych przedsiębiorców, że zamierzają zamieniać oni w niedziele swoje sklepy w tzw. showroomy. Klienci mogliby oglądać produkty, jednak zamówić je musieliby przez internet - za pomocą smartfona, lub np. ekranów displayowych udostępnionych przez przedsiębiorcę. Teoretycznie zamówione towary dałoby się odebrać od ręki, na miejscu.

Jednak MRPiPS i PIP uznały, że sprzedaż w sklepach internetowych "powinna polegać na dokonaniu transakcji za pośrednictwem internetu, co zakłada, że proces sprzedaży odbywa się nie bezpośrednio w kontakcie z klientem, lecz na odległość". Resort i inspekcja wprost napisały, że traktowałyby showroomy jako próbę obejścia przepisów ustawy.

- Ministerstwo w żaden sposób nie tłumaczy, dlaczego tzw. showroomy należy uznać za "obejście przepisów" ustawy - odpowiada Patryk Wachowiec. Twierdzi także, że - "wbrew uwagom wskazywanym w trakcie prac nad projektem" - ustawa nie obejmuje wszystkich sposobów handlu przy użyciu internetu. Jak wskazuje, w zapisanym w ustawie wyjątku posłużono się zwrotami "sklepy internetowe" i "platformy internetowe", a nie np. zwrotem "umowa zawierana na odległość".

- Różnych zwrotów nie należy interpretować tak samo. Dlatego wyjątek ten nie pozwala na przyjęcie, że ustawodawcy chodziło o objęcie zwolnieniem od zakazu handlu m.in. sprzedaży w aplikacjach mobilnych, które nie są sklepami internetowymi, lub handlu za pomocą poczty elektronicznej - czytamy w polemice FOR.

W opinii Patryka Wachowca, stanowisko MRPiPS i PIP jest także nieprecyzyjne odnośnie niedzielnego handlu w sklepach na stacjach paliw. Ministerstwo i inspekcja uznały, że dla zastosowania wyłączenia spod zakazu dla placówki handlowej nie jest wystarczające zlokalizowanie stacji paliw w pobliżu sklepu i powiązanie właścicielskie. Ich zdaniem należy przyjąć, że działalność handlowa dozwolona jest jedynie w tej części, która funkcjonalnie została dedykowana sprzedaży paliw i jest obiektem budowlanym spełniającym warunki przewidziane w przepisach dot. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych.

- Usytuowanie stacji paliw "w pobliżu" placówki handlowej nie musi oznaczać, że sklep może korzystać z wyjątku od zakazu handlu - zgadza się Patryk Wachowiec. - Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedsiębiorca, po uzyskaniu koncesji i spełnieniu wymogów technicznych, wyznaczył punkt płatności za paliwo w lokalu, w którym dotychczas mieścił się sklep - podpowiada analityk prawny FOR. Jego zdaniem w takiej sytuacji możliwy byłby handel "całym asortymentem oferowanym w sklepie".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Qba 1 ponad rok temu

  Warto dodać że zakaz handlu nie obejmuje restauracji takich jak Ikea. Ani galerii które zorganizują koncert lub imprezę artystyczną.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony