REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Pierwsza niedziela z zakazem handlu przypada już 11 marca

Pierwsza niedziela z zakazem handlu przypada już 11 marca (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Strona 4 z 4
REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

W stanowisku MRPiPS i PIP znalazły się również wytyczne, w jaki sposób identyfikowany będzie sklep internetowy. Wydaje się, że wskazówki te są odpowiedzią na otwarte deklaracje niektórych przedsiębiorców, że zamierzają zamieniać oni w niedziele swoje sklepy w tzw. showroomy. Klienci mogliby oglądać produkty, jednak zamówić je musieliby przez internet - za pomocą smartfona, lub np. ekranów displayowych udostępnionych przez przedsiębiorcę. Teoretycznie zamówione towary dałoby się odebrać od ręki, na miejscu.

Jednak MRPiPS i PIP uznały, że sprzedaż w sklepach internetowych "powinna polegać na dokonaniu transakcji za pośrednictwem internetu, co zakłada, że proces sprzedaży odbywa się nie bezpośrednio w kontakcie z klientem, lecz na odległość". Resort i inspekcja wprost napisały, że traktowałyby showroomy jako próbę obejścia przepisów ustawy.

- Ministerstwo w żaden sposób nie tłumaczy, dlaczego tzw. showroomy należy uznać za "obejście przepisów" ustawy - odpowiada Patryk Wachowiec. Twierdzi także, że - "wbrew uwagom wskazywanym w trakcie prac nad projektem" - ustawa nie obejmuje wszystkich sposobów handlu przy użyciu internetu. Jak wskazuje, w zapisanym w ustawie wyjątku posłużono się zwrotami "sklepy internetowe" i "platformy internetowe", a nie np. zwrotem "umowa zawierana na odległość".

- Różnych zwrotów nie należy interpretować tak samo. Dlatego wyjątek ten nie pozwala na przyjęcie, że ustawodawcy chodziło o objęcie zwolnieniem od zakazu handlu m.in. sprzedaży w aplikacjach mobilnych, które nie są sklepami internetowymi, lub handlu za pomocą poczty elektronicznej - czytamy w polemice FOR.

W opinii Patryka Wachowca, stanowisko MRPiPS i PIP jest także nieprecyzyjne odnośnie niedzielnego handlu w sklepach na stacjach paliw. Ministerstwo i inspekcja uznały, że dla zastosowania wyłączenia spod zakazu dla placówki handlowej nie jest wystarczające zlokalizowanie stacji paliw w pobliżu sklepu i powiązanie właścicielskie. Ich zdaniem należy przyjąć, że działalność handlowa dozwolona jest jedynie w tej części, która funkcjonalnie została dedykowana sprzedaży paliw i jest obiektem budowlanym spełniającym warunki przewidziane w przepisach dot. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych.

- Usytuowanie stacji paliw "w pobliżu" placówki handlowej nie musi oznaczać, że sklep może korzystać z wyjątku od zakazu handlu - zgadza się Patryk Wachowiec. - Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedsiębiorca, po uzyskaniu koncesji i spełnieniu wymogów technicznych, wyznaczył punkt płatności za paliwo w lokalu, w którym dotychczas mieścił się sklep - podpowiada analityk prawny FOR. Jego zdaniem w takiej sytuacji możliwy byłby handel "całym asortymentem oferowanym w sklepie".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Qba 1 ponad rok temu

  Warto dodać że zakaz handlu nie obejmuje restauracji takich jak Ikea. Ani galerii które zorganizują koncert lub imprezę artystyczną.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony