REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)
Masło zdrożało w tym roku aż o 3 zł a kostkę

Masło zdrożało w tym roku aż o 3 zł a kostkę (fot. Pixabay CC0)

W tym roku bardzo drożały owoce i mięso, a także masło, ale spadły ceny m.in. cukru i mąki – wynika z danych GUS. Według ekspertów, dynamika wzrostu cen żywności osiągnęła już maksimum – informuje dziennik.pl.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Ze względu na systematyczny wzrost eksportu mięsa wieprzowego, na polskim rynku drożało zarówno samo mięso, jak i jego przetwory. Z kolei przymrozki spowodowały znaczny wzrost cen takich owoców, jak jabłka, które w październiku były o ponad 1 zł droższe niż przed rokiem – średnio kosztowały ok. 3,50 zł – wylicza dziennik.pl.

Z innych powodów drastycznie zdrożało masło – o ok. 3 zł za kostkę, do 7,1 zł. Produkt ten drożał w całej Europie, na zachodzie nawet o 80-100 proc. Spowodowane to było spadkiem produkcji, przy większej opłacalności wytwarzania serów czy mleka w proszku. Ceny windował też rosnący eksport do Chin, USA i Meksyku.

Z kolei taniały takie podstawowe produkty spożywcze, jak mąka i cukier – mąka tylko o 4 gr., cukier o 25 gr. Niewielki spadek ceny mąki zawdzięczamy – zdaniem ekspertów cytowanych przez dziennik.pl – relatywnej stabilności cen pszenicy. Natomiast cukier tanieje od dłuższego czasu ze względu na globalny wzrost zapasów, do czego przyczyniło się m.in. zniesienie w październiku 2017 r. unijnych kwot cukrowych, które ograniczały produkcję w UE.

Eksperci cytowani przez dziennik.pl są zdania, że spowolnieniu ulegnie wzrost cen wieprzowiny i mięsa drobiowego a także produktów mlecznych, w tym masła. Ich zdaniem tempo wzrostu cen żywności osiągnęło już maksimum.

Czytaj więcej na stronie dziennik.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony