REKLAMAMLEKOVITA - Batoniki - Banner Główny (13.07.-22.07)

Związkowcy z NSZZ "Solidarność" zamierzają nagłośnić problem dotyczący wysokich zawartości bisfenolu A (BPA) w paragonach wydawanych w sklepach w Polsce. Zdaniem związku, pracownicy handlu w Polsce mogą być narażeni na zbyt dużą styczność z tą substancją, co zwiększa ryzyko zachorowania m.in. na niepłodność i na raka.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

(fot. Wikimedia Commons, V.Andreev, na lic. CC BY-SA-3.0, zdjęcie ilustracyjne)

W poniedziałek 28 października Solidarność zorganizuje konferencję, na które zaprezentuje wyniki badań dotyczących zawartości bisfenolu A w paragonach ośmiu sieci handlowych działających w Polsce. Oprócz związkowców, w spotkanie wezmą udział również lekarze endokrynolodzy - dr n. med. Aleksandra Rutkowska (prezes DetoxED, autorka stanowiska Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego dot. narażenia ludzi na substancje endokrynnie czynne) oraz prof. dr hab. n. med. Andrzej Milewicz. Na konferencji pojawi się także dziennikarka Katarzyna Bosacka, znana z programów "Wiem co jem" oraz "Co nas truje".

Jak zauważają przedstawiciele handlowej Solidarności, bisfenol A jest powszechnie obecnym związkiem endokrynnie czynnym (ED), który ma właściwości naśladowania żeńskich hormonów płciowych - estrogenów. - Stałe narażenie na tę substancję może zwiększać ryzyko chorób cywilizacyjnych, takich jak niepłodność, otyłość, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia rozwoju płodu czy nowotwory, w tym rak piersi i rak prostaty - podkreślają.

Bisfenol A jest powszechnie wykorzystywany w opakowaniach do żywności, butelkach, opakowaniach do płyt CD i DVD, sprzęcie elektronicznym, plombach dentystycznych, czy soczewkach kontaktowych. Substancja jest również obecna w papierze wykorzystywanym do drukowania paragonów.

Według Solidarności, najbardziej narażone na kontakt z BPA przez skórę są kasjerki i kasjerzy w sklepach. - Stężenie BPA w paragonach jest nawet 250-1000 razy większe niż w żywności, a jego przenikalność przez skórę wynosi aż 46 proc. - twierdzą związkowcy.

Na poniedziałkowym konferencji przedstawiciele pracowników handlu będą się powoływać na pilotażowe badania wykonane przy współpracy z zespołem DetoxED (spin-off Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Gdańskiej). Badania te miały wykazać, że w Polsce również istnieje problem z narażeniem pracowników handlu na styczność z bisfenolem A.

- Analizy stężenia BPA wykazały wysoką zawartość tej substancji w niemal wszystkich analizowanych paragonach, wskazując na konieczność podjęcia kroków, by zmniejszyć tę ekspozycję - podaje Solidarność.

Czytaj także:
Sieć Kolporter wycofuje szkodliwe dla zdrowia paragony kasowe

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 21

 • 19
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (8)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Szymon 8 8 miesięcy temu

  @ Forscher Na pewno Kolporter przeszedł na Zdrowy Paragon, czyli rolki bez żadnych bisfenoli i fenoli.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Forscher 7 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Gdzie można znaleźć ten raport Solidarności? Paragony których sieci były badane? Czy wiadomo która sieć (oprócz Aldi) nie używa paragonów z BPA?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gosc 6 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Nie tylko kasjera,przecież pracownicy za ladą,wszędzie gdzie używa się wag

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dotar 5 8 miesięcy temuocena: 67% 

  @ Pozhoga Mówisz językiem zbliżonym do środowiska troli pisowskich. Do komuny i bolszewii to prowadzi nas pis a Komisja Europejska to jedyna instytucja , która chroni choć trochę przed dyktatorsko-mafijnymi działaniami pisu.

  oceń komentarz
 • ~Detox 4 8 miesięcy temuocena: 25% 

  A ja to rozumiem, w ten sposób, że związkowi pasożyci z Solidarności szukają uzasadnienia dla swoich ciepłych posadek i pensji podobno przekraczających 10 tysięcy PLN.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kasia R. 3 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Pozhoga, jest wiele różnorodnych rolek kasowych, są i takie bez bisfenoli, jak choćby Zdrowy Paragon (niedawno było tu napisane, że Kolporter całkowicie się na nie przerzucił).

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pozhoga 2 8 miesięcy temuocena: 0% 

  @AW: A jaki papier mają zamawiać ? Zamawiają taki, jaki jest do kupienia. Pretensje kieruj do producentów papieru. A ponieważ żyjemy w socjalizmie - kieruj także do Jaśnie Oświeconej Komisji Europejskiej: zajmuje się wszystkim włącznie z obroną praworządności przez zagrożeniami, których nie ma oraz definicją ryby, więc czemu nie zajęła się trucizną w papierze i plombach ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~AW 1 8 miesięcy temuocena: 33% 

  Sieci zamawiają przetargami najtańszy papier do drukarek. I nie dziw w tym, że mają bisfenol. Oni (zas*cy) nie wiedzą, co to jest bisfenol.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony