REKLAMAKORAL - Baner Główny - Rożek Duo (19-24.05.2019)
Siedziba Komisji Europejskiej

Siedziba Komisji Europejskiej (fot. Pixabay CC0)

Planowana dyrektywa UE w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności wywołała ostry sprzeciw niemieckich detalistów. Szefowie wiodących sieci napisali wspólny list do komisarz ds. Konkurencji Margrethe Verstager, ostrzegając przed skutkami przyjęcia nowych regulacji w obecnym kształcie.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2019)

Apel o zmianę przepisów – opublikowany w serwisie Lebensmittel Praxis – podpisali: CEO firmy Edeka Markus Mosa; szef Rewe Lionel Souque; CEO Metro AG Olaf Koch; prezes Kauflandu Patrick Kaudewitz; CEO Lidla Jesper Højer; CEO Aldi Nord Torsten Hufnagel; szef rady nadzorczej Aldi Süd Peter Ernst; dyrektor zarządzający grupy zakupowej Markant Franz-Friedrich Müller oraz prezes stowarzyszenia handlowego HDE Josef Sanktjohanser.

Menedżerowie zwracają się do komisarz ds. Konkurencji Margrethe Verstager „w trybie alarmowym”. Ich zdaniem obecne negocjacje w sprawie dyrektywy UE w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności "idą całkowicie w złym kierunku". I to pomimo faktu, że Komisja wydaje się odstępować od pomysłu wprowadzenia zakazu funkcjonowania grup zakupowych, co było jedną z proponowanych regulacji.

Szefowie niemieckich firm handlowych uważają, że obecnie proponowane przepisy stawiają ich firmy w bardzo niekorzystnej sytuacji. "Swoboda zawierania umów jest podstawowym filarem gospodarki wolnorynkowej" – podkreślają w swoim liście. Tę swobodę zaburza planowana dyrektywa. Szefowie handlu obawiają się, że dyrektywa UE nie wzmocni praw rolników, co jest jej celem, ale raczej będą na niej korzystać wielonarodowe przedsiębiorstwa spożywcze, kosztem mniejszych producentów i detalistów.

Zdaniem handlowców, przepisy dyrektywy w proponowanym obecnie brzmieniu pozwolą dużym producentom na dalsze zwiększenie już i tak wysokich zysków, podczas gdy handel, w którym marże wynoszą około 2 procent, musiałby przerzucić dodatkowe koszty na konsumenta.

W środę negocjacje w sprawie dyrektywy będą kontynuowane. Do końca roku Komisja Europejska chce dojść do porozumienia w sprawie ostatecznego kształtu dyrektywy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~h2o 1 5 miesięcy temu

  takie syny... wykańczają po kolei mniejszych producentów, płacą rolnikom 1 centa za kilo ziemniaków, a winnych szukają wszędzie tylko nie u siebie pod nosem. a może jakieś samoograniczenia w koncentracji panowie multimiliarderzy ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony