REKLAMAKongres Rynku FMCG 2019 - Baner Główny (maj 2019)
76 proc. badanych uważa skomplikowane prawo za największą przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej

76 proc. badanych uważa skomplikowane prawo za największą przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej (fot. Pixabay CC0)

Przedsiębiorcy sektora MSP zapytani w kolejnej fali badania o największe bariery prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce wskazują w pierwszej kolejności na niestabilność prawa, nadmiar obowiązków biurokratycznych oraz koszty pracy. Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Maison&Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2019)

– Przez cały czas, konsekwentnie powtarzamy, że największą przeszkodą w prowadzeniu firm w Polsce, jest skomplikowane i powielaczowe prawo. Aż 76 proc. badanych podziela taki pogląd. Nam przedsiębiorcom nie chodzi o niższe stawki podatkowe, a o to by prawo było proste i zrozumiałe. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców od lat apeluje do rządzących w tej kwestii. Tutaj nie chodzi o długotrwałe i mozolne działania, których efektem są tylko kolejne przepisy i regulacje. Potrzeba woli politycznej do dokonania radykalnej zmiany – komentuje Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

W katalogu największych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce znalazły się:

Przedsiębiorcy, uszeregowali powyższe bariery, wskazując na te, które ich zdaniem sprawiają najwięcej trudności w prowadzeniu firmy. Na liście TOP5 barier kolejno znalazły się: koszty pracy (32 proc.), niestabilność prawa (18 proc.), nadmiar obowiązków biurokratycznych (11 proc.), skomplikowane prawo gospodarcze (10 proc.), wysokie podatki (10 proc.).

– Choć sytuacja na rynku pracy jest obecnie dość stabilna, co potwierdza nasze najnowsze badanie Busometr ZPP, faktem jest, że wysokie pozapłacowe koszty pracy odbijają się negatywnie nie tylko na pracodawcach, ale również na pracownikach – twierdzi Cezary Kaźmierczak. – O tym jak dużym problemem są wysokie koszty pracy niech świadczy procent przedsiębiorców, którzy w badaniu wskazali właśnie na ten czynnik. To aż 67 proc. prowadzących biznes.

70 proc. przedsiębiorców uznało brak środków finansowych (np. zbyt duże koszty zatrudnienia pracownika) za najważniejszy ich zdaniem powód niezatrudniania większej liczby pracowników w małych i średnich firmach.

W innej kategorii – najważniejszych barier w rozwoju firm w Polsce – na pierwszym miejscu wymienia się: niejasność przepisów prawa (82 proc.), nieprzychylne przedsiębiorcom prawo pracy (66 proc.) oraz wymogi administracyjne (51 proc.).

– Wymowne dla rządu powinny być kluczowe czynniki, które zachęciłyby do założenia własnej działalności gospodarczej. Najwięcej, bo 61 proc. wybrało wydłużony okres płatności preferencyjnej stawki ZUS. Mamy nadzieję, że ustawa o Małej Działalności Gospodarczej zmniejszy skalę problemu związanego z zakładaniem i prowadzeniem własnego biznesu w naszym kraju – podsumowuje Cezary Kaźmierczak.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony