REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Na zdj. szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski

Na zdj. szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski (fot. KPRM/CC0)

Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, wraz z poprawkami przyjętymi na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, nie podlega obowiązkowi notyfikacji Komisji Europejskiej - czytamy w nowej opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przygotowanej jeszcze przed piątkowym głosowaniem. Resort spraw zagranicznych ostrzega jednak, że nowe przepisy - z innych powodów - i tak mogą nie zostać uznane za zgodne z prawem UE.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

- W odniesieniu do kwestii notyfikacji w trybie przewidzianym dyrektywą 2015/1535 ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego uprzejmie informuję, że z uwagi na wprowadzenie zmian, na podstawie których zakaz handlu w wyznaczonych dniach sprzedaży nie będzie obowiązywał w sklepach internetowych i na platformach internetowych, projekt ustawy nie wymaga notyfikacji - napisał Jacek Czaputowicz, podsekretarz stanu w MSZ.

Jednocześnie resort spraw zagranicznych zauważa, że nowe przepisy i tak mogą rodzić obawy o zgodność z prawem unijnym. Przyczyna? Rozszerzony katalog wyłączeń spod zakazu, który w uchwalonej już przez Sejm ustawie (głosowanie odbyło się w piątek po godz. 11) obejmuje ok. 30 rodzajów podmiotów. Zdaniem MSZ, w tym kontekście "projektowane przepisy mogą stanowić środek o skutku równoważnym do ograniczenia ilościowego w swobodnym przepływie towarów (w rozumieniu art. 34 TFUE)".

- Aby projektowane przepisy mogły być uznane za nieutrudniające wymiany handlowej między państwami członkowskimi (a zatem zgodne z prawem UE), konieczne jest przedstawienie informacji, na podstawie których zostanie wykazane, że przepisy te dotyczą w ten sam sposób z prawnego i faktycznego punktu widzenia obrotu produktami krajowymi i produktami pochodzącymi z innych państw członkowskich. W tym zakresie należałoby odpowiednio uzupełnić uzasadnienie projektu - twierdzi Czaputowicz.

MSZ sporządziło opinię w czwartek wieczorem, w trybie pilnym, na wniosek przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Beaty Mazurek.

Pełna opinia MSZ - do pobrania pod tekstem.

Aktualizacja 27.11.2017:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do naszej publikacji. W opinii cytowanej przez nas niemal w całości (a w całości opublikowanej pod tekstem) pojawiły się sformułowania mówiące o tym, że "projektowane przepisy mogą stanowić środek o skutku równoważnym do ograniczenia ilościowego w swobodnym przepływie towarów" i że "konieczne jest przedstawienie dodatkowych informacji", po to "aby projektowane przepisy mogły być uznane za nieutrudniające wymiany handlowej między państwami członkowskimi (a zatem zgodne z prawem UE)", ale MSZ oświadczyło, że opinia ta "nie jest opinią negatywną". - Zwraca jedynie uwagę na potrzebę uzupełnienia uzasadnienia, tak aby w przyszłości zminimalizować ryzyko zastrzeżeń do ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele - napisało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 9

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Realista 1 ponad rok temuocena: 33% 

  Co za bzdury Niemcy , Austriacy , Holendrzy mogą a Polacy zniewoleni.

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony