REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

Zapowiedź przejęcia i rozwijania przez państwo sieci sklepów spożywczych zelektryzowała branżę handlową w Polsce. Przez niektórych przedstawicieli sektora uznana została za niepoważną; innych nawet zaciekawiła, ale i oni w rozmowach z nami przyznają, że uwierzą w realizację tego pomysłu dopiero wówczas, gdy do niej dojdzie. Czekając na dalszy rozwój wydarzeń, postanowiliśmy... podpowiedzieć rządowi, co powinien uczynić po akwizycji sieci, by jak najszybciej zbudować mocną konkurencję dla Biedronki i Lidla. Listę należy jednak traktować z przymrużeniem oka.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020
Państwowa sieć handlowa to pomysł na miarę XXI wieku?

Państwowa sieć handlowa to pomysł na miarę XXI wieku? (fot. materiały prasowe/zdjęcie ilustracyjne)

Zakaz handlu w niedziele? Nie dla państwowych sklepów

W ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele zapisanych jest ponad 30 wyjątków. A skoro jest ich tak wiele, to z pewnością można dopisać jeszcze jeden, w oparciu o który państwowa sieć mogłaby otwierać sklepy w niedziele. Nowy przepis mógłby dopuszczać funkcjonowanie w niedziele placówek handlowych "o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej" lub coś w ten deseń.
Być może jednak nowelizacja ustawy wcale nie byłaby konieczna. Wystarczy, że rządowa sieć handlowa formalnie zamieni swoje sklepy w placówki pocztowe, by skorzystać z przewidzianego dla nich wyjątku. Dogadanie się z Pocztą Polską i podpisanie kilku umów to nie jest przeszkoda nie do przeskoczenia.

Pieniądze z 500+ do wydania tylko w państwowej sieci

No, może jeszcze na stacjach Orlenu. Prawda, że proste? Wystarczy wypłacać 500+ w formie vouchera, ewentualnie doładowywać co miesiąc karty lojalnościowe wydawane przez rządową sieć sklepów. Taką kartę powinien zresztą otrzymać bezpłatnie każdy Polak, nawet bez ubiegania się o nią - bo dlaczego nie? Minister cyfryzacji mógłby przekazać sieci dane o wszystkich obywatelach kraju, by pomóc w sprawnym wdrożeniu programu lojalnościowego. To rozwiązanie typu win-win-win, bo przy okazji uda się obniżyć koszty "obsługi" programu 500+ przez państwo.

Gwarancja obecności rządowej sieci w mediach narodowych

Rządowa sieć sklepów powinna mieć zagwarantowany czas antenowy w tzw. mediach narodowych na zasadach podobnych do tych, które dotyczą emisji spotów komitetów wyborczych. Każdy Polak powinien mieć przecież gwarancję dostępu do rzetelnych informacji o najnowszych promocjach, akcjach lojalnościowych i produktach wprowadzanych do oferty w państwowej sieci handlowej. Nad prawidłowym wywiązywaniem się z obowiązku informowania Polaków o tego typu sprawach czuwałaby Rada Mediów Narodowych.

Wprowadzenie cen maksymalnych i minimalnych na artykuły spożywcze

Tarcza antykryzysowa wprowadziła możliwość określania przez ministra rozwoju - w drodze rozporządzeń - kategorii produktów zagrożonych nieuzasadnionym wzrostem cen i wprowadzania maksymalnych cen lub marż na te wyroby. Za przekroczenie wyznaczonych limitów groziłyby dotkliwe kary finansowe. Jadwiga Emilewicz zdążyła już z tego uprawnienia skorzystać, regulując marże w hurcie i detalu na maseczki ochronne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować przepisy po raz kolejny, tym razem w odniesieniu do żywności, i ustalić nie tylko ceny/marże maksymalne, ale i nawet minimalne.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 26

 • 21
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (9)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Och 9 miesiąc temuocena: 20% 

  Ten artykuł to jaja. 1 kwietnia już minął. Dotąd traktowałem WH jako poważny portal

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ktoś 8 miesiąc temuocena: 50% 

  (komentarz niezgodny z regulaminem forum)

  Edytowany: miesiąc temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wróżbita Maciej 7 miesiąc temu

  Dino i Polo market niech kupią.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dhl 6 miesiąc temuocena: 100% 

  Sasina zrobić kierownikiem sukces goni sukces, przewalił 70 baniek w błoto,pora wykazać się na polu spożywczym ..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~heidfeld 5 miesiąc temuocena: 20% 

  No tak, pośmiejmy się a potem popłaczmy, że cały handel w Polsce w zagranicznych rękach. Brawo!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~~TakiJeden 4 miesiąc temuocena: 100% 

  POLOmarket!!! ewidentnie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gosc 3 miesiąc temuocena: 20% 

  SIEC POLSKICH SKLEPÓW SPOŻYWCZYCH TO ROZWÓJ POLSKIEGO ROLNICTWA I PRZETWÓRSTWA.ORAZ NIEZALEŻNOŚĆ GOSPODARCZA.TO JEST SUPER POMYSŁ!!!!!bez swojego przemysłu i rolnictwa będziemy coraz bardziej zależni i biedni.

  oceń komentarz
 • ~Paliak 2 miesiąc temuocena: 63% 

  Szacun dla rządu za to, że wycofał się z tego idiotycznego pomysłu. Komuchom nadal coś się myli i nie rozumieją różnicy między firmą polską a państwową.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~1234 1 miesiąc temuocena: 24% 

  Szacun za podpowiedź. Ograniczmy konkurencje i tyle. Wspierajcie polski biznes dostępem do kapitału - przypominam - LIDL 900 mln EURO pożyczki. Za tyle to nie trzeba być handlowym wymiataczem żeby zbudować sieć i wybić konkurencję. :D

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony