REKLAMAHELIO - Baner Główny - MASY (11-17.11.2019)

(fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Rządowe programy socjalne, których wartość ma w sumie osiągnąć 40 mld zł rocznie, ożywiły nadzieje sklepów na sowity zarobek. Ale także konsumenci liczą na to, że będą mogli pozwolić sobie na większe niż dotąd zakupy - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że już 54 proc. Polaków jest w dobrym nastroju do robienia zakupów. Największymi optymistami, jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy, są osoby w wieku od 35 do 44 lat. Prawdopodobnie to właśnie osoby w tym wieku najczęściej pobierają 500+.

Co ciekawe, do nowych zakupów entuzjastycznie podchodzi 59 proc. mężczyzn, ale tylko 49 proc. kobiet. W Polsce to zwykle kobiety są strażniczkami domowych budżetów – płacą rachunki i dokonują codziennych zakupów, dlatego bardziej realnie podchodzą do zarządzania pieniędzmi i rzadziej decydują się na zakupowe szaleństwa, kiedy na utrzymaniu mają rodzinę.

Najbardziej optymistycznie do przyszłych wydatków nastawieni są mieszkańcy średniej wielkości miast (100-200 tys. mieszkańców). Największej poprawy swojej sytuacji oczekują natomiast osoby w wieku od 18 do 24 lat. Może to mieć związek zarówno z programem 500+, jak i wejściem na rynek pracy przy niskim bezrobociu oraz programem Mieszkanie+.

Największymi beneficjantami programu 500+ są obecnie producenci i sprzedawcy żywności, sprzętu AGD oraz odzieży. W poszukiwaniu niższych cen, Polacy coraz częściej zakupy robią w internecie. To także szansa dla firm. Coraz więcej dużych sieci handlowych, jak Carrefour czy Lidl, otwiera swoje e-podwoje i przyciąga klientów licznymi promocjami.

Niestety, rosnące wydatki i programy socjalne napędzają także inflację. Stale rosną ceny żywności i podstawowych artykułów, które Polacy kupują najczęściej. Od przyszłego roku wzrosną znacznie także ceny energii elektrycznej. Dlatego na efekty programów socjalnych i ich realny wpływ na zdolności zakupowe Polaków przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Qwerty 2 4 miesiące temu

  Ta koncepcja ma sens tylko wtedy gdy będzie trwać przynajmniej dekadę. Po jaką cholerę oceniać działanie 500+ teraz, kiedy się dopiero zaczęło? Poza tym to dystrybucja środków, trafiają do obywateli, odebrane najprawdziwszej mafii: biznesmenom utrzymującym szemrane kontakty z politykami.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rysiek 1 4 miesiące temuocena: 0% 

  Co za bzdura z inflacją.. Ta wzrosła 0.1% (jedna dziesiąta procenta) r/r do 2.2%. Czy naprawdę jest tak źle czy to po prostu antypolska propaganda?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony