REKLAMAMLEKOVITA - Wypasione 2020 - Baner Główny (01-10.06.2020)

(Pixabay.com)

Jak donosi „Rzeczpospolita”, trwają prace nad nowym systemem oznakowania żywności. Nowe informacje mają wskazywać m.in. wpływ produkcji na ślad węglowy, zużycie energii czy ilość zużytej wody.  Polscy producenci nie będą zadowoleni.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Do tej pory oznaczenia zużycia energii były dostępne np. na sprzęcie AGD i RTV, czy w działaniach przemysłowych. Ale nie od dziś wiadomo, że produkcja żywności ma na zmiany klimatyczne i obciążenia środowiska naturalnego gigantyczny wpływ. Dlatego UE postanowiła wskazywać za pomocą oznaczeń nieekologiczną żywność.

- To jest nowy obszar, widać, że KE chce się nauczyć, jak ocenić wpływ na środowisko produkcji żywności, analizując m.in. zużycie energii i to, z jakich źródeł jest wytwarzana - tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii i b. wiceminister środowiska.

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", projekt nowego oznakowania ma już za sobą fazę pilotażu, w której testowano różne metody weryfikacji informacji. Teraz pora na konsultacje programu.

Żywność produkowana w Polsce w 80 proc. trafia na rynki unijne, więc te zmiany spędzają polskim producentom sen z powiek. - Głównym źródłem węgla w Polsce jest węgiel kamienny. Z miejsca dostaniemy dużo gorsze noty niż konkurencja z Francji czy Niemiec – zauważa w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności. Gantner ocenia, że taka sytuacja nie jest fair, bo polskie firmy spożywcze mają zerowy wpływ na energetykę, ponoszą tylko rosnące koszty energii.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony