REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Małgorzata Małecka, radca prawny (materiały prasowe)

Małgorzata Małecka, radca prawny (materiały prasowe)

Ostatnie dni przyniosły dość nieoczekiwane informacje odnośnie propozycji zmian w obecnie obowiązujących przepisach dotyczących urlopów. Pierwsza z nich dotyczy urlopów wypoczynkowych i została wysunięta przez stronę związkową.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zgłosiło propozycję, by coroczny urlop wypoczynkowy wydłużyć aż o 9 dodatkowych dni. - Przypomnę, że obecnie przysługuje on pracownikom w wymiarze 26 dni rocznie, jeżeli staż pracy przekracza 10 lat - informuje Małgorzata Małecka. Jeśli staż pracy nie przekracza 10 lat, w tej chwili przysługuje 20 dni urlopu. Łatwo więc obliczyć, że po wprowadzeniu ewentualnych zmian pracownicy najdłużej pracujący mieliby prawo aż do 35 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Strona związkowa uzasadnia swoją propozycję tym, że Polacy są jedną z najbardziej zapracowanych nacji w Unii Europejskiej, a dodatkowy czas poświęcony na wypoczynek i regeneracje sił wpłynąłby korzystnie na produktywność.

Propozycja OPZZ trafiła ostatnio pod konsultacje prowadzone przez organizacje pracodawców. Dopiero po tym, jak wydadzą oni swoją opinię, można się spodziewać ewentualnych projektów ustaw, które zostaną przedłożone w Sejmie.

Na ten moment OPZZ czeka na odpowiedź organizacji pracodawców. Ich eksperci mają za zadanie wskazać, jak zwiększenie czasu wypoczynku w trakcie roku wpłynęłoby na płynność pracy w przedsiębiorstwach.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, że bierze pod uwagę nowelizację kodeksu pracy dotyczącą m.in. czasu pracy czy wymiaru urlopów.

Drugą możliwą nowością dotyczącą urlopów jest pomysł Minister Rozwoju. Jadwiga Emilewicz, która potwierdziła, że w pierwszej połowie 2020 r. jej resort zaprezentuje pakiet proinwestycyjny, w którym znajdzie się wsparcie dla start-upów w postaci specjalnego urlopu dla przedsiębiorców pracujących w korporacjach. Wymiar takiego urlopu mógłby wynosić nawet pół roku i w zamyśle pomysłodawców miałby służyć osobom pracującym w dużych korporacjach na stanowiskach informatyków, inżynierów czy programistów.

Dzięki takiemu ułatwieniu osoba mająca pomysł na własną działalność w innowacyjnych gałęziach gospodarki mogłaby zyskać czas i wsparcie finansowe na rozwój własnej inicjatywy. Obecnie, przez wzgląd na konieczność zarobkowania, nie byłoby to możliwe, zarówno przez brak zabezpieczenia pieniężnego, jak i konieczność wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Urlop ten miałby być zbliżony w zasadach swojego funkcjonowania do urlopu macierzyńskiego. Osoba, która skorzysta z niego, ma mieć gwarancję, że wróci na swoje miejsce pracy, jeśli jej pomysł na własny biznes nie odniesie sukcesu.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony