REKLAMADOBROWOLSCY - Syty Wilk - Baner Główny (17.02 - 01.03.2020)

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Tylko u nas

 

29 października 2019, 13:53

(fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Już w przyszłym roku obowiązywać może podatek handlowy. Nie chodzi jednak o podatek od sprzedaży detalicznej, lecz o zupełnie nowy tzw. congestion tax dla sklepów wielkopowierzchniowych, zapowiedziany we wtorek przez minister Jadwigę Emilewicz.

REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

Jak się okazuje, rząd Prawa i Sprawiedliwości pracował po cichu nad nową daniną już od wiosny. Dotychczas tego jednak nie ujawniał - kto bowiem zdradza plany nowych podatków w okresie przedwyborczym? Dziś, dwa tygodnie po wyborach parlamentarnych, obóz Zjednoczonej Prawicy zaczyna odkrywać karty. Branża handlowa zdecydowanie powinna się tymi kartami zainteresować.

Minister Emilewicz o zamiarze wprowadzenia congestion tax w Polsce poinformowała w wywiadzie dla Radia Zet. Jej zdaniem istnieje szansa na "dopracowanie" podatku do końca roku. Oznaczałoby to ekspresowe tempo legislacyjne (również w wypadku prawdopodobnej ścieżki projektu rządowego), choć pamiętajmy o tym, że Senat potencjalnie będzie mógł się pokusić o 30-dniową obstrukcję.

W komentarzu przesłanym redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl Jadwiga Emilewicz przypomina, że Polska wciąż czeka na rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej. - Dlatego wiosną analizowaliśmy kwestie opłaty kongestyjnej od uciążliwości środowiskowych wytwarzanych przez duże sklepy. Nie mamy jeszcze konkretnych propozycji. To zadanie na najbliższe miesiące - przekazała nam minister przedsiębiorczości.

MPiT nie odpowiedziało na większość naszych pytań. Próbowaliśmy się dowiedzieć od resortu m.in. kiedy poznamy projekt ustawy, kto konkretnie byłby płatnikiem podatku, oraz z jakich elementów składa się algorytm, na podstawie którego wyliczana będzie wysokość podatku.

Jak powiedziała Emilewicz w Radiu Zet, nowy podatek płacony będzie nie od obrotu czy dochodu, ale od... "trudności, jakie taki sklep wielkopowierzchniowy tworzy w tkance miejskiej: zwiększone korki, większe inwestycje drogowe, które muszą przy nich powstać". Ponoć opracowany jest już specjalny przelicznik, w oparciu o który wyliczana byłaby wysokość podatku. Emilewicz nie zdradziła jednak, jakie kryteria będą uwzględnione w algorytmie.

Z wypowiedzi przedstawicielki rządu trudno wywnioskować, kto dokładnie będzie płacił daninę. Użycie frazy "sklepy wielkopowierzchniowe" co prawda wskazuje bezpośrednio na hipermarkety i supermarkety, jednak na tym etapie nie można być tego pewnym. Zauważmy chociażby, że na korki w mieście wpływają chociażby dostawy zakupów z e-sklepów. Produkty spożywcze do domów dowożone są przez większą część doby, także w godzinach szczytu, a nie poza nimi (jak w przypadku dostaw z magazynu do fizycznego sklepu).

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Hiperinflacja 3 3 miesiące temuocena: 0% 

  Pis obiecał Polakom Polskę w ruinie i do tego chce doprowadzić. Widać coraz więcej zagrożeń, np. inflacja. Kto wierzy w oficjalne 3%, które podaje ZUS (podległy kłamczuszkowi Morawieckiemu) ? Wszystko szybko drożeje a prawdziwa tragedia zacznie się po wyborach prezydenckich - jak wygra Duda to pis będzie mógł już wówczas bezkarnie dręczyć ans Polaków nowymi podwyżkami.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Leonid 2 3 miesiące temuocena: 50% 

  Jaki minister przedsiębiorczości ? - kolejna pisowska marionetka sterowana guzikami z Nowogrodzkiej, działająca tak aby ściągnąć jak najwięcej kasy z rynku i korumpować przez transfery socjalne potencjalnych wyborców. To typowe działanie partii typu bolszewickiego - czy pis zgotuje nam los Grecji czy Wenezueli ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~!! 1 3 miesiące temuocena: 50% 

  minister przedsiębiorczości. która chce dowalić przedsiębiorcom! Ręce opadają.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA - Half Page (13-28.02.2020)
do góry strony