REKLAMATZMO - Bella - Baner Główny (28.05- 11.06.2020)

BRANŻA PO GODZINACH

 

25 września 2019, 12:40

(fot. Pixabay CC0)

Firma technologiczna i zarazem największy brytyjski supermarket spożywczy online oskarża Jonathana Faimana, jednego z założycieli spółki, o szpiegostwo przemysłowe i spisek mający na celu kradzież własności intelektualnej firmy. Szykuje się ostry spór prawny.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Brytyjska prasa od kilku dni rozpisuje się o pozwie, jaki Ocado złożyło przeciw swojemu byłemu współwłaścicielowi i jednemu z założycieli firmy, Jonathanowi Faimanowi. Jest on oskarżany o kradzież własności intelektualnej i szpiegostwo przemysłowe.

Spółka Ocado została założona w kwietniu 2000 roku przez trzech przedsiębiorców. Byli to Jonathan Faiman, Jason Gissing i Tim Steiner, obecny prezes spółki. Faiman odszedł z Ocado w 2010 r. i założył własną firmę, zajmującą się dostawami produktów spożywczych, zamówionych online – Today Development Partners (TDP).

Obecnie Ocado pozywa Jonathana Faimana o to, że przekupił jednego z wyższych menedżerów firmy, aby przyłączył się do TDP i pomógł jej w rozwoju, wykorzystując poufne informacje, do jakich miał dostęp w Ocado. Zdaniem pozywających, chodzi o „szpiegostwo” i „kradzież korporacyjną”. Największy brytyjski detalista spożywczy online zapowiada, że podejmie wszelkie dostępne kroki prawne, by chronić swoją własność intelektualną.

Z kolei przedstawiciele TDP przekonują, że zarzuty Ocado o szpiegostwo są przesadzone i nieproporcjonalne. Twierdzą, że firma nie korzystała z własności intelektualnej Ocado i że buduje własny biznes, „lepszy i odmienny” od konkurencji.

Źródłem tego nagłego sporu mogą być relacje obu firm z siecią supermarketów Waitrose. Na początku tego roku firma Ocado zerwała wieloletnią współpracę z Waitrose, polegającą m.in. na oferowaniu asortymentu tego detalisty w serwisie ocado.com oraz na obsłudze logistycznej jego własnego e-commerce.W połowie maja sieć Waitrose nawiązała analogiczną współpracę z TDP – bezpośrednią konkurencją Ocado.

Po tym, jak Ocado rozpętało „aferę szpiegowską”, Waitrose zrezygnowało ze współpracy z TDP.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony