REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Minimalna płaca 12 zł/h mocno odbije się na zatrudnieniu w sklepach

Minimalna płaca 12 zł/h mocno odbije się na zatrudnieniu w sklepach (fot. Pixabay)

Polski rząd przyjął we wtorek projekt noweli ustawy o minimalnym wyangrodzeniu za pracę, opracowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rada Ministrów poparła pomysł wprowadzenia od 2017 r. minimalnej stawki za godzinę pracy w wysokości 12 zł brutto. Dotyczyć ma ona umów-zleceń, a także samozatrudnienia.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Projekt ustawy przewiduje, że za wypłacanie osobie świadczącej usługi bądź przyjmującej zlecenie wynagrodzenia niższego, niż 12 zł brutto za godzinę, grozić będą kary grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Kontrolą przestrzegania przepisów przez firmy zajmować ma się Państwowa Inspekcja Pracy.

Eksperci są podzieleni w sprawie tego, jak płaca minimalna na poziomie 12 zł brutto/h wpłynie na polską gospodarkę. Projekt ustawy jest mocno krytykowany przez organizacje pracodawców - które twierdzą, że w wyniku nowych przepisów znacznie zwiększy się szara strefa - natomiast chwalony przez związki zawodowe. Niektóre organizacje związkowe, takie jak OPZZ, postulują wręcz, aby minimalna płaca wynosiła nie 12, a 15 zł brutto za godzinę pracy.

Projektem ustawy przyjętym we wtorek przez rząd w najbliższym czasie zajmą się Sejm i Senat. W przypadku uchwalenia noweli ustawy, potrzebny będzie jeszcze później podpis prezydenta.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony