REKLAMAMARKET ROKU 2019 - Baner Główny (styczeń 2019)

(fotolia)

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało dokument pt. "Strategia 5G dla Polski", który zakłada, że od  2020 roku w Polsce będzie działała telekomunikacyjna sieć piątej generacji (5G). Projekt  jest, aby sieć objęła wszystkie miasta i główne szlaki transportowe do 2025 roku. Na potrzeby 5G mają trafić częstotliwości z pasma 700 MHz, których rozdysponowanie ma nastąpić w 2020 r.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Sieć telekomunikacyjna piątej generacji (5G) to nowy standard przekazywania danych, posiadający wyższą przepustowość niż stosowane do tej pory rozwiązania 4G. Wdrożenie 5G ma wspierać m.in. bardziej niezawodną komunikację pomiędzy urządzeniami i pomóc tym samym w popularyzacji koncepcji tzw. Internetu rzeczy.

Zdaniem resortu cyfryzacji „sieć 5G dostępna od 2020 roku umożliwi powstanie nowych innowacyjnych usług, które przekształcą takie sektory jak produkcja, energia, przemysł samochodowy i zdrowie, wprowadzając je w erę Internetu rzeczy. Aby wszyscy konsumenci i przedsiębiorstwa w Europie mogli czerpać korzyści z gigabitowego społeczeństwa należy zniwelować różnice pomiędzy obszarami miejskimi i wiejskimi oraz występującymi różnicami w rozwoju cyfrowym/technologicznym w krajach UE.”

Ministerstwo planuje pokrycie do 2025 roku wszystkich obszarów miejskich i głównych szlaków transportowych zasięgiem nowej sieci. Wcześniej, do 2020 roku, resort chce wyznaczyć jedno duże miasto, w którym na zasadach komercyjnych będzie funkcjonowała sieć 5G. Jeszcze w 2018 roku mają odbyć się pierwsze testy nowej sieci.

Resort chce, by na potrzeby sieci 5G przeznaczone zostało pasmo radiowe w częstotliwości 700 MHz, zakres 3,4-3,8 GHz oraz pasmo o częstotliwości powyżej 26 GHz. Dystrybucja częstotliwości 700 MHz miałaby nastąpić w 2020 roku, natomiast rozdysponowanie zakresów 3,4-3,8 GHz i powyżej 26 GHz - w 2021 roku.

Działania Ministra Cyfryzacji w 2018 r. mają obejmować m.in. wprowadzenie do porządku prawnego definicji pojęć związanych z infrastrukturą techniczną sieci 5G, uznanie tej infrastruktury jako "kluczowej dla polskiej gospodarki i społeczeństwa" oraz przegląd istniejących rozwiązań prawnych w celu zapewnienia, że są one przystosowane do potrzeb sieci 5G.

Resort cyfryzacji planuje również usprawnić proces inwestycyjny związany z budową sieci 5G zarówno dla inwestorów, jak i administracji publicznej, w tym m.in. w 2018 roku rozszerzyć dostęp do nieruchomości i infrastruktury technicznej oraz znieść zakazy dla infrastruktury telekomunikacyjnej w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Strategia wprowadzania sieci 5G zakłada również "właściwe dopasowanie" dopuszczalnych limitów pola elektromagnetycznego obowiązujących w Polsce.

"Obecny bardzo niski limit emisji pola elektromagnetycznego zmusza operatorów do budowy sieci w sposób niezoptymalizowany, co powoduje wzrost nakładów inwestycyjnych. Zmniejsza to możliwości rozwoju, aby osiągnąć jak najszerszy zasięg nowoczesnych usług, wspierając w ten sposób cele agendy cyfrowej.”

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ TAKŻE:

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • 1Andrzej 1 ponad rok temu

  Czy karmę dla zwierząt sprzedawaną n a wagę też można uznać za art. spożywczy i nie doliczać za torebkę?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony