REKLAMAMLEKOVITA - Batoniki - Banner Główny (13.07.-22.07)
Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej

Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej (fot. KPRM)

Polska wprowadza od soboty ograniczenia w działalności galerii handlowych - poinformował w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki, apelując zarazem do Polaków o pozostanie w najbliższym czasie w domach.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, pralnie, placówki bankowe i finansowe pozostaną otwarte w galeriach. - Zdecydowaliśmy o tymczasowym zawieszeniu działania innych sklepów w galeriach, by nie generować dodatkowego ruchu. Poza galeriami handlowymi ograniczenie nie obowiązuje. Wszystkie sklepy, placówki finansowe czy punkty usługowe funkcjonują normalnie - powiedział Morawiecki.

Zamknięte będą w galeriach m.in. sklepy z wyrobami tekstylnymi, odzieżą, obuwiem i wyrobami skórzanymi, meblami i sprzętem oświetleniowym, sprzętem radiowo-telewizyjnym i ze sprzętem gospodarstwa domowego, artykułami piśmiennymi i księgarskimi, oraz wszystkie punkty prowadzące działalność rozrywkową i gastronomiczną.

Jak wskazał premier, podjęta została również decyzja o zamknięciu pubów, restauracji, kawiarni, klubów i kasyn w całym kraju. Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić tylko działalność na dowóz i na wynos.

- Tego typu ograniczenia zmieniają życie Polaków. Są one potrzebne, by zabezpieczyć nas przed konsekwencjami koronawirusa. Wolimy dmuchać na zimne, ograniczać wszelkie ryzyka, dlatego wdrażamy te ograniczenia po to, by zachować maksimum prewencji - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Ograniczenia, wprowadzane w drodze rozporządzenia, będą obowiązywały przez 14 dni, ale termin ten może zostać wydłużony.

- To są trudne decyzje, ale one pozwolą nam, mam nadzieję, uniknąć trudnych czasów. Naszym głównym celem jest zapobieganie. Są eksperci, którzy mówią, że niektóre państwa zachodnie spóźniły się z wprowadzeniem procedur od 1 do nawet 3 tygodni - dodał szef Rady Ministrów.

Mateusz Morawiecki stwierdził, że rząd spodziewa się w najbliższych dniach "fali zachorowań". - Bez tych decyzji ta fala mogłaby się wymknąć spod kontroli. Nie możemy na to pozwolić - skomentował.

Polska jednocześnie wprowadza zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych. - To ograniczenie ma charakter powszechny: dotyczy tych wszystkich miejsc, w których ludzie mogliby się gromadzić - oznajmił Morawiecki.

Ponadto Polska zamyka na 10 dni (z możliwością przedłużenia) granice dla cudzoziemców. Obywatele polscy powracający do kraju będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę.

Aktualizacja, godz. 23:59:  Kliknij i zobacz treść rozporządzenia ministra zdrowia

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 52

 • 33
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  PRZYDATNY
 • 8
  OBOJĘTNY
 • 8
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (28)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~slow-o 28 3 miesiące temu

  Wolę PiS od PO ale GIS i MZ się nie sprawdza bo to GŁUPOTA DO KWADRATU. Niedługo w zimówkach przygrzeje słoneczko, rozepniemy się deczko i przewieje nas wiaterek - i co wtedy? Będziemy wiedzieć że to grypa czy korona? I alarm! bo jestem potencjalnie chory!! A pralka lub odkurzacz jak się zepsuje? Latać z każdym praniem do pralni? Niepotrzebny ruch mas ludzkich! A przepraszam - mało sklepów i aptek poza galeriami? Ciuchowy klient nie może iść do sklepu bo może kogoś zarazi ALE POŻERACZ HAMBURGERÓW MOŻE IŚĆ I ZARAŻAĆ?!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wiki 27 3 miesiące temuocena: 100% 

  nie Mogę pracować z powodu zamknięcia galerii ile dostanę wypłaty ? Ktoś ma jakieś info ?

  oceń komentarz
 • ~Ana 26 4 miesiące temu

  Popieram wpis Jagnes - co ze sklepami zoologicznymi. Sklepy Kakadu mają być otwarte.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jagns 25 4 miesiące temuocena: 100% 

  Prosimy Premiera o doprecyzowanie odnośnie handlu w galeriach sklepów zoologicznych

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czyścioch 24 4 miesiące temuocena: 100% 

  Zamknijcie te secondhandy to jest brud !!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jesi 23 4 miesiące temuocena: 50% 

  Pracuje w ciucholandzie i przez to że w ustawie nie ma wyszczególnionych branży ludzie przychodzą kaszlą a my z koleżankami musimy siedzieć przy tych brudnych ubraniach i obsługiwać niepoważnych klientow. Bo pracodawca nie liczy się z tym że odzież z importu to zarazki tylko liczy się hajs i sklepu nie zamknie . Super naprawdę zaje..

  oceń komentarz
 • ~Janiezbytzadowolona 22 4 miesiące temu

  Mój pracodawca również oczekuje że będziemy siedzieć w pracy w zamkniętej galerii ponieważ w ustawie nie ma nic o branży jubilerskiej i zabawkach, pewnie jeśli nie zostanie to doprecyzowane to będziemy w dalszym ciągu narażeni na zachowania w końcu nigdy nie wiadomo kogo można spotkać w komunikacji miejskiej czy na przystankach

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~optom 21 4 miesiące temuocena: 100% 

  A co w sytuacji gdy pracownicy odmawiają przyjścia do pracy, bo ich firmy nie zostały uwzględnione w rozporządzeniu?

  oceń komentarz
 • ~AH 20 4 miesiące temu

  Zakładam że rząd pracuje nad rozwiązaniem pomostowym - płynnościowym dla wszystkich sektorów dotkniętych tymi ograniczeniami.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ziuta 19 4 miesiące temuocena: 50% 

  Fajnie sklepy po zamykane ale są takie przypadki ze niestety pracując w galerii handlowej wszystko jest zamknięte a ja niestety siedzę w sklepie bo pracodawca kazał przyjść, bez sensu.

  oceń komentarz
 • ~Wódz 18 4 miesiące temuocena: 100% 

  Po zamknięciu dużych sklepów w galeriach ludzie zaczną tłoczyć się w tych mniejszych obuwniczych, ciucholandach itp co na logikę zwiększa potencjalne zakażenie wirusem ze względu skupienia większej ilości ludzi w mniejszym pomieszczeniu.

  oceń komentarz
 • ~Aaa 17 4 miesiące temuocena: 100% 

  Co z osobami mającymi działalność w galeriach handlowych? Nie mówię o właścicielach dużych Marek tylko np. franczyzobiorcy mającego wieloletnią umowę z galerią wynegocjowaną kilka lat temu na jeden lokal i zatrudniającym np. 10 pracowników na umowę o pracę. Franczyzobiorca na działalności nie ma innych źródeł dochodu. Zobowiązania leasingowe, pracownicze, wobec galerii. Z czego będzie spłacał zobowiązania i żył? Branża, np. odzież w której końcówka ub. roku oraz utargi do wczoraj katastrofalne ze względu na brak typowej dla tego okresu pogody. Jakie rady macie dla takiego przedsiębiorcy?

  oceń komentarz
 • ~OnaanO 16 4 miesiące temuocena: 100% 

  A co z osobami ktorych pensje sa uzaleznione od utargu? Czy mozna wpisac sobie urlop na czas zamkniecia galeri handlowych??? Czy pensja bedzie wyplacana w 100%???A moze jakas tekompensata za przymusowe wolne,przeciez ludzie musza jesc i placic rachunki??

  oceń komentarz
 • ~SKL 15 4 miesiące temuocena: 100% 

  W sobotę na Okęciu nie było prawie żadnej kontroli. Co drugi termometr służb kontrolujących pasażerów był zepsuty. Służby bezradnie biegające po korytarzach. Zdecydowaną większość wpuszczono bez problemu na teren RP. Jaka kwarantanna? Pasażerowie sobotnich samolotów, które przyleciały do Warszawy rozjechali się po Polsce i NIKT NIE ROBI IM ŻADNEJ KWARANTANNY. Kłamie Pan! Panie Premierze.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aldona 14 4 miesiące temuocena: 100% 

  A co jeśli od przełożonych mam wytyczne aby rozpocząć sprzedaż chyba że dyrekcja galerii nie zezwoli. Gdzie zgłosić taki przymus. Ja mogę przyjść, rozkładać towar ale nie chcę łamać przepisów.

  oceń komentarz
 • ~Och 13 4 miesiące temuocena: 83% 

  Co z mniejszymi najemcami sklepów np. odzieżowych? Będą płacić czynsze dla galerii? kto opłaci pracowników tych najemców? Przecież niejeden przedsiębiorca tego nie udźwignie ( właściwie jest teraz bezrobotny z zobowiązaniami). Decyzje rządu niezbędna, jednak możliwe jest niejedno bankructwo lub upadek rodzinnych finansów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cara 12 4 miesiące temuocena: 67% 

  Ja rozumiem że dalej mamy przyjmować w sklepach tą hordę ludzi ( to i tak delikatne określenie bo bydło lepiej by się zachowywało ), która codziennie szturmuje sklepy. Może by się ktoś obudził w tym rządzie i wprowadził ograniczenia ilości wejść do sklepu tak żeby pracownicy mieli czas na umycie rak bo oczywiście ludzie zamiast kartami płacą gotówką, zarządzenie wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek na sklepie bo jakoś żaden pracodawca o to nie dba (chyba czekają że sami je sobie zapewnimy).Pamiętajcie o tych pracownikach którzy muszą stykać się z setkami osób codziennie że my też mamy rodziny i dzieci.

  oceń komentarz
 • ~Patrycja 11 4 miesiące temuocena: 82% 

  Co z mniejszymi sklepami np kolektura i, prasowymi w mniejszych centrach handlowych na pasażach? Co jest galerią?

  oceń komentarz
 • ~tołdi 10 4 miesiące temuocena: 100% 

  Dobrze wiemy, że nie skończy się na dwóch tygodniach, nawet nie na miesiącu. Według najnowszych badań wirus jest w stanie przetrwać w organizmie człowieka ponad 5 tygodni, więc jeśli kwarantanna ma być skuteczna musi potrwać dłużej niż miesiąc. I pytanie co z tymi którzy przechodzą zakażenie bezobjawowo nawet o tym nie wiedząc? To nie wirus zabije restauratorów, właścicieli klubów i pubów, zrobi to przeciągająca się "kwarantanna".

  oceń komentarz
 • ~gosciu 9 4 miesiące temuocena: 93% 

  A co z pracownikami?Na urlopy?Czy dostaną jakąś rekompensatę za ten czas?Wie ktoś?

  oceń komentarz
 • ~Taki jeden 8 4 miesiące temuocena: 100% 

  Co według premiera jest galerią a co tylko kilkoma sklepami w jednym budynku. Od jakiej liczby sklepów czy metrów to już galeria?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 23 7 4 miesiące temuocena: 100% 

  A czy ktoś wie gdzie szukać podstawy prawnej zamknięcia galerii handlowych żeby mieć argument dla pracodawców

  oceń komentarz
 • ~gosc 6 4 miesiące temuocena: 78% 

  Urzędy zamykają, natomiast pracownicy handlu tak jak lekarze czy farmaceuci są najbardziej narażeni i często za jakie pieniądze...

  oceń komentarz
 • ~Luke 5 4 miesiące temuocena: 69% 

  A kościoły, skupiska ludzi nie służące niczemu, nadal nie zamknięte?

  oceń komentarz
 • ~P. 4 4 miesiące temuocena: 100% 

  No dobrze ,ale jak ograniczyć do 50 liczbę klientów???

  oceń komentarz
 • ~Gosc 06 3 4 miesiące temuocena: 75% 

  Bardzo dobra decyzja o ograniczeniu handlu galerii handlowych .Przeciez to skupisko ludzi ,badzmy powazni jest taka sytuacja wiec siegajmy po rozwiazania ktore ,przynajmiej w jakiejs czesci pomoga w rozpowszechnianiu koronawirusa .

  oceń komentarz
 • ~TomiOmori 2 4 miesiące temuocena: 38% 

  Podbijam pierwszy post, w czym ludzie pracujący w specjalistycznych sklepach spożywczych, czy dyskontach albo powierzchniowych mają chodzić w strachu

  oceń komentarz
 • ~Klarysa 1 4 miesiące temuocena: 59% 

  Oczywiście spożywcze w galerii nie.bo tam pracują ludzie gorszego sortu.gratuluje.jednych chronić, drugich mieć gdzieś.brawo

  oceń komentarz
do góry strony