REKLAMAMLEKOVITA - Baner Główny (marzec 2019)

(fot. Pixabay/CC0)

Młodzi pracownicy, ze względu na brak doświadczenia na rynku pracy, mogą być bardziej narażeni na problemy z pracodawcami. Dlatego przed podjęciem pierwszej pracy muszą poznać prawa i obowiązki, które będą ich dotyczyć. Dotyczy to zarówno osób dorosłych wchodzących na rynek pracy, jak i pracowników młodocianych, czyli osoby między 16. a 18. rokiem życia. Od września tego roku zostanie obniżona granica wieku i pracę będą mogły podjąć osoby, które ukończyły 15. rok życia.

REKLAMATargi w Krakowie - Belka w artykułach (marzec)

– Pracownik młodociany może być zatrudniony albo w charakterze przygotowania zawodowego, albo w celu wykonywania pracy zarobkowej, ale tylko przy pracach lekkich, czyli takich, które nie nadwyrężają rozwoju psychofizycznego młodocianego. Wykaz takich prac powinien być zaakceptowany przez okręgowego inspektora pracy i przez lekarza medycyny pracy – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Dominika Zielińska, radca prawny, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu i Bydgoszczy.

Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat, czyli każdy pełnoletni obywatel. Jednak przepisy uwzględniają również drugą grupę, czyli pracowników młodocianych. To osoby w przedziale wiekowych 16–18 lat. Od 1 września 2018 roku ta granica wieku zostanie obniżona – pracę będą mogły podjąć już osoby po 15 roku życia.

Młode osoby rozpoczynające zatrudnienie muszą zwrócić uwagę na kilka elementów, z których najważniejszym jest sama umowa o pracę. Ta – zgodnie z Kodeksem Pracy – powinna być przedstawiona pracownikowi na piśmie i to najpóźniej w dniu, w którym następuje rozpoczęcie pracy.

– Co do zasady, nie powinniśmy rozpoczynać pracy, nie mając na piśmie dokumentu, z którego wynika, że taka praca jest nam zlecona. Rodzaje umów mogą być różne – mamy umowę na okres próbny, na czas określony i na czas nieokreślony. Umowa na okres próbny ma na celu sprawdzenie kwalifikacji pracownika, poprzedza zawarcie z nim kolejnych umów. Może być zawarta na okres maksymalnie trzech miesięcy i tylko raz z tym samym pracownikiem. Po tym okresie pracodawca powinien zaproponować inną umowę bądź się z pracownikiem pożegnać – tłumaczy Dominika Zielińska.

Umowa między pracownikiem a pracodawcą, aby była ważna z punktu widzenia prawa pracy, musi zawierać kilka elementów. Po pierwsze, musi określać strony umowy, czyli kto jest pracodawcą i kto jest pracownikiem, i wskazywać datę jej zawarcia oraz rodzaj umowy. Ponadto, powinna się w niej znaleźć się informacja dotycząca wysokości wynagrodzenia, zakres obowiązków, jakie godziny i jaki czas pracy obowiązują pracownika oraz informacja o przysługującym mu urlopie.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 126

 • 71
  BARDZO PRZYDATNY
 • 30
  PRZYDATNY
 • 15
  OBOJĘTNY
 • 10
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (5)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Evannesca 5 25 dni temuocena: 100% 

  Seriously, ludzie? Próbujecie się stawiać w sytuacji 15-latków, nawet nie będąc do nich wiekowo zbliżonymi? Gratuluję, tym bardziej że Wam to nie wychodzi. xD Po pierwsze to nikt nas do pracy nie zmusza, to nasza wolna wola. Państwo otwiera tym jedynie możliwości młodym ludziom, którzy chcieliby wreszcie zarobić trochę własnych pieniędzy, zamiast brać ciągle od rodziców. Po drugie - dlaczego uważacie, że 15-latki są na poziomie umysłowym 8-latka i będą dawać się wykorzystywać na 5 lub 6 zł za godzinę? Nie bez powodu 15 rok życia jest też progiem wiekowym, który pozwala na decydowanie o swoim ciele (robienie kolczyków, etc.) oraz legalne stają się w tym wieku stosunki seksualne. Bo ludzie w tym wieku nie są już dzieciaczkami, trzymającymi mamusię za spódniczkę i potrafią sami za siebie decydować. To, że nie mają jeszcze doświadczenia na rynku pracy jest już całkowicie inną kwestią. A kończąc mój wywód - ja 15 lat skończę za 2 tygodnie i bardzo chętnie do pracy pójdę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hubson 4 2 miesiące temuocena: 80% 

  Ludzie serio myślicie że młodzi będą tyrać za 5 czy 6 zeta za godzinę? Myślę że jak ktoś ma trochę sprytu w sobie to i nawet za 15 czy 20 za godzine znajdzie mam 15 lat i bardzo chcę iść do pracy na jeden miesiąc wakacji bo chce sobie dorobić i dołożyć do kompa i po prostu wkurza mnie to jak inni piszą o tej ustawie!

  oceń komentarz
 • ~Pajacyk 3 4 miesiące temuocena: 20% 

  Tak, 15 lat i niech tyrają młodociani za 5zł, 6zł, 7zł, 8zł, 9zł i 10zł, maks. 15zł. A pracodawcy niech ich wykorzystują, wyzywają, szantażują do granic możliwości, straszą zwolnieniem albo obcięciem stawki godzinowej jak nie będzie zadowalających efektów... A potem jak zwolnią takiego małolata to niech narzekają, że nie mają rąk do pracy. Generalnie u nas w kraju nie opłaca się niczego robić. Ani pracować, ani uczyć się. Bo potem człowiek kończy szkoły, kursy, ma doświadczenie i nikt go nie chce zatrudnić, bo ma za wysokie kwalifikacje.

  oceń komentarz
 • ~Jacek 2 7 miesięcy temuocena: 13% 

  Kiedyś nastolatki jechały w tym wieku nawczasy czy kolonie. Miały piękne dzieciństwo. Teraz wmawia się 15stolatkom, że ciężka praca uszlachetnia. Co za ciężkie czasy nastały, że dzieci muszą pracować? :(

  oceń komentarz
 • ~Alen 1 9 miesięcy temuocena: 81% 

  Mam 15 lat, we wrzesniu bede mial 16. Super ustawa bardzo mi sie przyda ;p

  oceń komentarz
do góry strony