REKLAMAMLEKOVITA - Baner Główny (31.10 - 24.11.2019)

PRAWO I FINANSE

rynek pracy i pracownicy

 

25 czerwca 2019, 12:50

Pracodawcy często nie wypłacają pensji na czas

Pracodawcy często nie wypłacają pensji na czas (Pixabay)

- Wypłacanie wynagrodzeń na czas jest tak podstawowym obowiązkiem, że kary za spóźnienie powinny być bardzo wysokie - mówi money.pl Piotr Szumlewicz, przewodniczący "Związkowej Alternatywy". Za niewypłaconą pensję organizacja proponuje odsetki w wysokości 0,5 proc. dziennie.

REKLAMAPurella - SuperHerbs - Belka w artykułach (15-30.11.2019)

- Inspiracją były własne doświadczenia. W Polsce pracownicy muszą czekać na wypłatę. Nie mają żadnych narzędzi, by ją wyegzekwować. Mogą jedynie iść do sądu, by domagać się 7 proc. w skali roku za opóźnienie. Wszystko dlatego, że nikt pracodawcy nie zmusza, by po czasie płacił z odsetkami. Ponadto te 7 proc. do niczego nie motywuje - wyjaśnia Szumlewicz w rozmowie z money.pl.

Dlatego  "Związkowa Alternatywa" startuje z postulatem, który ma wreszcie unormować patologię na polskim rynku pracy. Związkowcy chcą wprowadzenia ustawowych odsetek od niepłacenia wynagrodzeń na czas przy wszystkich rodzajach umów. Ich wysokość to 0,5 proc. dziennie.

- Jako wieloletni pracownik zatrudniany na kolejnych śmieciówkach spotykałem się z tym problemem regularnie. Pracodawca wpisujący do umowy datę przelewu traktuje ją bardzo swobodnie. Pracownicy, szczególnie ci na umowach cywilnoprawnych, czekają na pieniądze po kilka miesięcy. Jak już je dostaną, to są wdzięczni, a nie rozżaleni, że tak długo musieli czekać - mówi Szumlewicz.

Całą rozmowę z Piotrem Szumlewiczem przeczytasz na money.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony