REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.

(Pixabay.com)

Strona 2 z 2
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Producenci są przeciwni zmianom

Zupełnie innego zdania są jednak producenci plastikowych toreb. Z ich punktu widzenia nowe przepisy są zmianą, która może spowodować nieodwracalne straty dla plastikowego biznesu. Prognozują też, że Polacy wrócą do korzystania z najcieńszych zrywek, które z kolei są najmniej ekologiczne. Tego typu torby używane są jednorazowo, w dodatku łatwo roznoszą się w środowisku i rzadko są segregowane.

- Od 1 września jednostki handlu detalicznego są zobowiązane do pobierania opłaty recyklingowej w wysokości 20 gr plus VAT od torebek z tworzywa sztucznego. Nawet tych, które mają wszyte rączki czy też takich, które tradycyjnie klienci uważają za wielorazowe, co wydaje się dość dziwne – komentował zmiany w prawie Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Organizacja sprzeciwiała się wprowadzonym przepisom i wyraźnie wskazywała, że obłożenie tego typu toreb podatkiem jest sprzeczne z rekomendacjami Komisji Europejskiej, która promuje raczej korzystanie z przedmiotów wielorazowego użytku.

Kolejną bolączką PZPTS jest konieczność prowadzenia ewidencji kupionych i wydanych siatek, która wejdzie w życie od 1 stycznia. Opłata odprowadzana będzie co kwartał, nie jak uprzednio – raz w roku. Robert Szyman wskazuje, że małe sklepy, które zatrudniają poniżej 10 osób, mogą w ogóle zrezygnować ze sprzedawania siatek, bo przestanie im się to opłacać. Według wyliczeń PZPTS takie sklepy stanowią ok. 25 proc. rynku detalicznego w Polsce. Łatwo więc sobie wyobrazić, że jeśli te prognozy się spełnią, odbije się to na kieszeniach producentów siatek.
 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~klient dyskontów 1 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Więcej toreb bawełnianych przy kasach i toreb papierowych! W Aldi na przykład nie ma ani jednego, ani drugiego...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony