REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020

(fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Strona 3 z 4
REKLAMA

Nie. Prowadzący jednostkę handlową ma obowiązek pobrania opłaty recyklingowej od klienta nabywającego torbę. Jeżeli przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlową oferuje lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego bez pobierania od klientów opłaty recyklingowej podlega administracyjnej karze pieniężnej wynoszącej od 500 zł do 20000 zł.

Co należy zrobić z pobraną opłatą recyklingową?

Opłata recyklingowa stanowi dochód budżetu państwa i zgodnie z przepisami będzie musiała zostać przekazana przez prowadzącego jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, który ją pobiera, do 15 marca roku następującego po roku, w którym została pobrana. Oznacza to, że w przypadku pobierania od klientów opłaty recyklingowej w 2018 r. przedsiębiorca będzie miał obowiązek przekazać do 15 marca 2019 r. całość środków pochodzących z pobranej opłaty w okresie pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2018 r. Nie zostało jeszcze wskazane konto, na które będzie przekazywana pobrana opłata – zostanie ono określone w bieżącym roku. Podatek VAT od pobranej opłaty powinien zostać wniesiony zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

Jaki urząd może prowadzić kontrole w zakresie opłaty recyklingowej?

Kontrolę przestrzegania przepisów w zakresie obowiązku pobierania od klientów opłaty recyklingowej prowadzi inspekcja handlowa. W sprawach dotyczących opłaty recyklingowej stosuje się odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

Czy opłata recyklingowa podlega podatkowi VAT oraz czy jest obowiązek wykazywania opłaty na paragonie?

W zakresie podatku od towarów i usług oraz kas rejestrujących właściwym organem jest Minister Finansów (MF), który wydał komunikat w tej sprawie.

Definicja toreb na zakupy z tworzywa sztucznego

Przez torby na zakupy z tworzywa sztucznego rozumie się torby na zakupy, z uchwytami lub bez uchwytów, wykonane z tworzywa sztucznego, które są oferowane w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego, do których zalicza się:

- lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów,

- bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.

Definicja tworzywa sztucznego

Przez tworzywo sztuczne rozumie się polimer w rozumieniu art. 3 pkt. 5 rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 grudnia 2006 r., do którego mogły zostać dodane dodatki lub inne substancje i który może funkcjonować jako główny strukturalny składnik toreb na zakupy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 67

  • 42
    BARDZO PRZYDATNY
  • 6
    PRZYDATNY
  • 6
    OBOJĘTNY
  • 13
    NIEPRZYDATNY

Komentarze (13)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~jaro 13 4 miesiące temuocena: 100% 

    jedna wielka kolejna ekologiczna bzdura. wiadomo, ze nie chodzi o ekologie, tylko kasę. czepili się woreczków żeby kolejny haracz wprowadzić. wprowadźcie zwrotne szklane butelki na płyny: mleko śmietanę, piwo wódkę. to jest ekologia. nie będzie śmieci będzie czyściej

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~do rowu z nimi 12 ponad rok temuocena: 100% 

    AHA ! To znaczy ,że teraz taką reklamówkę mogę najzwyczajniej w świecie wy pi.er.do..lić do rowu i nie ponosić dodatkowych opłat za sortowanie i odbiór śmieci (polityka odpadami) . No bo przeciez opłata juz pobrana a 2 razy płacić nie będę .

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~pasja 11 ponad rok temu

    Czy woreczek o wymiarach 14cm/6cm z folii o grubości poniże 15 mikrometrów jest torbą na zakupy? Czy klientowi ,który kupił 3 kawałki 10cm wstążeczki o szer.3 mm ( wartośc 0,30 )włożyć je w dłoń czy do takiego woreczka za 0,25 ? Czy klientowi,który kupił 2 maleńkie guziczki za 0,20 włożyć je w dłoń , w w/w woreczek za 0,25 , czy w zrywkę za 0,25 w której tych guziczków po przyjsciu do domu już nie będzie,lub będzie ich szukał z lupą ?

    oceń komentarz
  • ~Aya 10 ponad rok temuocena: 100% 

    Jestem właścicielem restauracji. Czy musze doliczać opłatę za torebki, jeśli pakuję klientowi np. obiad na wynos?

    oceń komentarz
  • ~mirella 9 ponad rok temuocena: 100% 

    Prowadzę stoisko z odzieżą jak sprawa się ma czy pobieram opłatę za torebkę < 15 w którą zapakowałam majtki czy skarpetki ? lub bluzeczkę w torebkę >15 nie rozumię ,mówi się o artykułach spożywczych .

    oceń komentarz
  • ~mirella 8 ponad rok temuocena: 100% 

    Prowadzę stoisko z odzieżą jak sprawa się ma czy pobieram opłatę za torebkę < 15 w którą zapakowałam majtki czy skarpetki ? lub bluzeczkę w torebkę >15 nie rozumię ,mówi się o artykułach spożywczych .

    oceń komentarz
  • ~mirella 7 ponad rok temuocena: 100% 

    Prowadzę stoisko z odzieżą jak sprawa się ma czy pobieram opłatę za torebkę < 15 w którą zapakowałam majtki czy skarpetki ? lub bluzeczkę w torebkę >15 nie rozumię ,mówi się o artykułach spożywczych .

    oceń komentarz
  • ~mirella 6 ponad rok temuocena: 100% 

    Prowadzę stoisko z odzieżą jak sprawa się ma czy pobieram opłatę za torebkę < 15 w którą zapakowałam majtki czy skarpetki ? lub bluzeczkę w torebkę >15 nie rozumię ,mówi się o artykułach spożywczych .

    oceń komentarz
  • 1Andrzej 5 ponad rok temuocena: 100% 

    Czy karmę dla zwierząt sprzedawaną n a wagę też można uznać za art. spożywczy i nie doliczać za torebkę?

    oceń komentarz
  • ~And1960 4 ponad rok temuocena: 100% 

    Witam a co w sytuacji jeżeli jest to sklep elektroniczny i ma woreczki foliowe strunowe 3 x 5 cm do pakowania klientowi drobnych rzeczy o wymiarach np 3 x 5 mm jest tych towarów np 2 w jednym woreczku a cena towaru to 5 gr ma doliczyć woreczek ?

    oceń komentarz
  • ~And 3 ponad rok temuocena: 100% 

    poprawka:Jezeli w sklepie spożywczym będą gratis zrywki o grubości < 15(wydawane tylko do pakowania owoców, warzyw,chleba niefoliowanego itp.) i płatne reklamówki o grubości > lub równej 50 mikrometrów, to opłata recyklingowa nie obowiązuje? Natomiast gdyby klient chciał kupić taką zrywkę (

    oceń komentarz
  • ~Ut 2 ponad rok temu

    @And - zgodnie z tym co napisało Ministerstwo Środowiska, to taka opłata rzeczywiście w opisywanej przez Ciebie sytuacji nie obowiązuje, pod warunkiem, że torby wydawane są do zapakowania żywności. Jeśli ktoś kupi non-food, to opłata będzie obowiązkowa bez względu na grubość torebki foliowej

    oceń komentarz
  • ~And 1 ponad rok temuocena: 50% 

    Jezeli w sklepie spożywczym będą zrywki o grubości < 15 i reklamówki o grubości >50 mikrometrów to opłata recyklingowa nie obowiązuje? (np. w biedronce)

    oceń komentarz
do góry strony