REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

(Unsplash.com)

Polska Izba Handlu apeluje do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego w sprawie opłat od transakcji kartowych ponoszonych przez właścicieli małych sklepów. Według Macieja Ptaszyńskiego, wiceprezesa organizacji, opłaty od tych transakcji w ostatnim czasie istotnie wzrosły, nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

PIH chciałaby, aby resort niezwłocznie podjął dyskusję, w ramach swoich prac, o obniżeniu wysokości opłaty MSC (Merchant Service Charge) ponoszonej przez detalistów. Składowymi tej opłaty są opłata interchange, opłata systemowa oraz marża agenta rozliczeniowego.

Maciej Ptaszyński w swoim piśmie do ministra finansów podkreśla, że PIH prowadzi już dialog w tej sprawie z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. - Pozwalamy sobie również przedstawić problem Panu Ministrowi, licząc na podjęcie działań przez Pański resort - dodaje.  

Argumentem do obniżenia prowizji są nakłady finansowe poniesione przez małych przedsiębiorców na przystosowanie swoich placówek do nowych warunków, w tym zakup środków ochronnych umożliwiających klientom bezpieczne zakupy.

Izba zaznacza, że jednocześnie, między innymi ze względu na zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wzrosła liczba płatności kartą płatniczą względem płatności gotówkowych i przytacza dane Forum Konsumentów. Według statystyk, w przypadku 40 proc. klientów ograniczenie płatności tradycyjnych było związane  z obawą przed koronawirusem. - Ta sytuacja przekłada się na wzrost kosztów ponoszonych przez detalistów, wysokość opłat bezpośrednio zależy bowiem od liczby transakcji kartowych. W przypadku małych sklepów koszty związane z transakcjami kartowymi wzrosły nawet o kilkaset zł miesięcznie, co sprawia, że małym biznesom jeszcze trudniej przetrwać kryzys. Wielu ekspertów ocenia, że obecna sytuacja wpłynie na długoterminowy trend i klienci chętnie pozostaną przy płatnościach bezgotówkowych – ocenia PIH. 
 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony