REKLAMAEuroShop_banner główny_styczeń/luty 2020
Ruch zostanie przejęty przez Orlen

Ruch zostanie przejęty przez Orlen (wiadomoscihandlowe.pl /ŁR)

Alior Bank poinformował, że Sąd Okręgowy w Warszawie zatwierdził układy Ruchu z wierzycielami. Wcześniej, w maju warszawski sąd restrukturyzacyjny odmówił ich zatwierdzenia z przyczyn proceduralnych. Oznacza to, że droga Orlenu do przejęcia 100 proc. akcji Ruchu jest otwarta.

REKLAMA

Sąd Okręgowy w Warszawie, Sąd Gospodarczy, XXIII Wydział Gospodarczy Odwoławczy zatwierdził układy częściowe zakładające propozycje umorzenia 85 proc. wierzytelności w ramach przyśpieszonego postępowania układowego Ruch w restrukturyzacji w stosunku do wierzycieli, u których zadłużenie spółki wynosiło co najmniej 1 mln zł i 50 proc. wobec wierzycieli, u których spółka miała zadłużenie w wysokości powyżej 100 tys. zł.

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, poinformował na Twitterze, że droga do przejęcia Ruchu jest otwarta a Orlen widzi w tym projekcie duży potencjał.

PKN Orlen w komunikacie prasowym podtrzymuje swoje deklaracje dotyczące zakupu Ruchu oraz wskazuje, że ma już przygotowany plan działania. - Nasza deklaracja nabycia pakietu 100 proc. akcji Ruch pozostaje niezmienna. Decyzja Sądu przybliża nas do tego celu. Przejęcie spółki Ruch to dla nas przede wszystkim ważny projekt biznesowy, który wpisuje się w ujęty w strategii PKN Orlen rozwój segmentu detalicznego - tę zapowiedź prezesa  opublikowano w komunikacie prasowym.

- Spółka ze stuletnią tradycją, jaką jest Ruch jest dzisiaj w trudnej sytuacji i wymaga restrukturyzacji. PKN Orlen ma przygotowany plan działania, który pozwoli odzyskać spółce stabilność finansową oraz odbudować pozycję na rynku - dodał prezes, Daniel Obajtek.

O!Shop wyjdzie poza stacje benzynowe?

Orlen widzi szansę na rozszerzenie modelu działalności O!Shop poza stacjami benzynowymi, w punktach sprzedaży Ruchu. "Podobną strategię realizuje na rynkach zagranicznych m.in. MOL i Circle-K. Analizy rynkowe przeprowadzone przez koncern wskazały na potencjał rozwoju takiego formatu z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch. Doświadczenie i know-how Orlenu w zakresie budowania relacji z klientami i sprzedaży produktów FMCG będzie stanowiło podstawę do poprawy efektywności działalności spółki Ruch, zakładającej utrzymanie kolportażu prasy."

Decyzję sądu w oświadczeniu skomentowały także władze Ruchu. - Wierzyliśmy w plan restrukturyzacji opierający się na procesie związanym z przyjęciem przez Wierzycieli propozycji, w ramach dwóch postępowań układowych. Decyzję Sądu pierwszej instancji szanowaliśmy, ale byliśmy przekonani, że Sąd drugiej instancji przychyli się do argumentacji RUCH-u oraz Wierzycieli, którzy również zaskarżyli ten wyrok. Dzisiejsza informacja o prawomocnych postanowieniach zatwierdzających układy z wierzycielami to początek nowego rozdziału w historii RUCH-u. Spółkę czeka zaangażowanie ze strony inwestora, jakim jest PKN Orlen. Jestem przekonany, że to dobry kierunek, zapewniający firmie, jej pracownikom oraz partnerom biznesowym stabilny i zrównoważony rozwój – skomentował Seweryn Kowalczyk, Przewodniczący Rady Nadzorczej RUCH S.A. 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Bakbar 1 4 miesiące temu

  jaki potencjał może mieć ruch? sprzedaż biletów, papierosów, napojów energetycznych i gum do żucia? bo chyba nie prasy która zdycha i spożywki która w tego typu miejscach nie ma racji bytu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony