REKLAMAHELIO - Baner Główny - MASY (11-17.11.2019)
Wizualizacja centrum badawczo-rozwojowego PKN Orlen w Płocku, które zostanie oddane do użytku w 2020 r.

Wizualizacja centrum badawczo-rozwojowego PKN Orlen w Płocku, które zostanie oddane do użytku w 2020 r. (materiały prasowe)

PKN Orlen wybuduje w Płocku nowe centrum badawczo-rozwojowe, które ma umożliwić firmie "rozwój własnych, innowacyjnych technologii" i być "nowoczesną platformą współpracy pomiędzy Orlenem a światem nauki i biznesu". Obiekt zostanie oddany do użytku do końca 2020 r.

REKLAMAITCOM - Belka w artykułach

Państwowy gigant poinformował w środę, że centrum badawczo-rozwojowe zostanie wybudowane przez firmę Budimex. Maksymalna wartość umowy wyniesie ok. 167 mln zł, a łączna wartość inwestycji to ok. 184 mln zł.

Centrum badawczo-rozwojowe Orlenu zajmie się głównie wsparciem realizacji Programu Rozwoju Petrochemii i stanowić zaplecze do realizacji badań i wsparcia projektów objętych tym programem. Jednak Orlen podał w komunikacie, że centrum "będzie także zapleczem do realizacji badań w innych obszarach aktywności GK Orlen".

Użycie tego sformułowania może sugerować, że w centrum Orlenu prowadzone będą także badania i tworzone będą innowacje związane z rozwojem konceptu sklepów O!Shop czy konceptu gastronomicznego Stop Cafe, czy - nieco szerzej - rozwojem sprzedaży pozapaliwowej/non-food. Zapytaliśmy o to biuro prasowe Orlenu i gdy tylko dostaniemy odpowiedź od firmy, zaktualizujemy tekst.

- CBR to szansa na zintensyfikowanie współpracy ze światem nauki i biznesu przy jednoczesnym wykorzystaniu olbrzymiego potencjału pracowników Grupy Orlen. Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie więc stanowiło nowoczesną platformę wymiany wiedzy i doświadczenia pomiędzy kadrą Grupy Orlen, a uczelniami, instytutami czy start-upami – mówi cytowany w komunikacie prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Jak wyjaśnia, CBR w Płocku to "jeden z najważniejszych projektów inwestycyjnych dla przyszłości Polskiego Koncernu Naftowego". - Dzięki tej inwestycji będziemy w stanie opracowywać nowe technologie i uzyskiwać dla nich patenty, co przyczyni się do efektywnego wydłużenia łańcucha wartości. Budowa Centrum umożliwi nam także testowanie nowych rozwiązań i produktów technologicznych pojawiających się na rynku przed ich wprowadzeniem na instalacje. W ten sposób będziemy mogli jeszcze sprawniej wdrażać nowe pomysły i innowacje do działalności produkcyjnej - komentuje Obajtek. Najważniejszą częścią centrum ma być Hala Odwzorowań i Pilotaży.

Istotnym elementem Centrum Badawczo-Rozwojowego będą nowoczesne, proekologiczne rozwiązania. Ośrodek zaopatrywany będzie w przyjazną środowisku energię elektryczną, wytworzoną przy użyciu własnych paneli fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej. Nie zabraknie również rozwiązań w zakresie elektromobilności. Na terenie CBR powstanie stacja ładowania pojazdów elektrycznych, umożliwiająca ładowanie do trzech samochodów w jednym momencie.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony