REKLAMAKORAL - Baner Główny - Rożek Duo (18-24.03.2019)
Na zdj. wtorkowa konferencja prasowa Państwowej Inspekcji Pracy

Na zdj. wtorkowa konferencja prasowa Państwowej Inspekcji Pracy (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Sklepy spożywcze, takie jak np. Biedronka, zlokalizowane w obrębie dworców, będą mogły działać w niedziele objęte zakazem handlu - wynika z deklaracji, jakie padły z ust przedstawicieli Głównego Inspektoratu Pracy podczas wtorkowej konferencji prasowej.

REKLAMAPURELLA - Batony BeRAW - Belka w artykułach (marzec 2019)

Tego rodzaju placówki potraktowane zostaną przez Państwową Inspekcję Pracy jako sklepy bezpośrednio obsługujące podróżnych, a tym samym nie trzeba ich będzie zamykać.

- Przyjmiemy, że tak - zadeklarowała Anna Martuszewicz, wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy, zapytana o to, czy "sklepy spożywcze typu Biedronka" będą mogły być otwarte i czy będą mogły "handlować wszystkim".

To kolejny zwrot akcji w sprawie handlu w zakazane niedziele na dworcach. Jak wynika z informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl, Jeronimo Martins, właściciel Biedronek (spośród których kilka zlokalizowanych jest na dworcach; najsłynniejsza z nich znajduje się na Dworcu Centralnym w Warszawie), już wcześniej podjął decyzję o tym, że nie otworzy placówek na dworcach. Operator największej sieci dyskontowej w Polsce nie chciał ryzykować w sytuacji, kiedy przepisy ustawy są niejasne.

Zobaczymy, czy deklaracja, jaka padła z ust przedstawicielki GIP, wpłynie na zmianę decyzji JMP. Zwróciliśmy się do Jeronimo Martins o komentarz w tej sprawie. Gdy go otrzymamy, zaktualizujemy tekst.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej dziennikarze pytali Martuszewicz oraz Wiesława Łyszczka, Głównego Inspektora Pracy o to, co dokładnie oznacza handel związany z bezpośrednią obsługą podróżnych (tylko handel w takim zakresie ma być dozwolony na dworcach).

- Te kwestie powinny być oceniane w sposób bardzo indywidualny - tłumaczyła Martuszewicz. - Takich ocen będą za każdym razem, w konkretnej sytuacji, dokonywać inspektorzy pracy. Pierwszym krokiem będzie ustalenie granic dworca. (...) Te placówki, które będą się znajdowały w obrębie granic dworca, będą mogły działać - dodała, zwracając też uwagę na konieczność spełnienia warunku "bezpośredniej obsługi podróżnych".

Martuszewicz odniosła się także do problemu dworców połączonych z galeriami handlowymi. Podkreśliła, że "oświadczenie właściciela galerii handlowej, że [obiekt] jest dworcem, zdecydowanie nie jest wystarczające do tego, żeby dany obiekt uznać za dworzec". Wskazała, że dworzec to "miejsce przeznaczone do odprawy podróżnych, w którym muszą się znajdować określone elementy, typu przystanki komunikacyjne, punkt informacji, czy kasy biletowe".

Jak oświadczyła, w przypadku galerii zintegrowanych z dworcami, granice między jednym a drugim obiektem i tak będzie można ustalić, "w oparciu o dokumenty, którymi chociażby operator dworca będzie się posługiwał". - Inspektor pracy w drodze postępowania wyjaśniającego, w przypadku kiedy uzna, że właściciel danej placówki popełnia wykroczenie, będzie mógł takiej oceny dokonać. A w momencie, kiedy sprawa trafi do sądu, to takiej oceny dokona sąd. To rozstrzygnięcie będzie dla nas wiążące, będzie stanowiło wskazówkę w stosunku do tego, w jaki sposób podchodzić do podobnych przypadków w przyszłości - zadeklarowała Martuszewicz.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 17

 • 14
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (10)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Polski kupiec 10 ponad rok temuocena: 100% 

  Co ta durna Inspekcja Pracy wyrabia? Kto im zezwala wypowiadać takie brednie. Jarosław pogoń tę dwójkę ,bo oni kompromitują Rząd.!! Chyba że na to pozwalasz , aby dalej takie biedry i żaby kolonizowali nasz handel

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Murarz 9 ponad rok temuocena: 0% 

  Nie może być aby jakieś pisowskie urzędasy interpretowały prawo. Ostateczna decyzja powinna być sądu. Ale PIS w ramach tworzenia państwa autokratycznego podporządkowuje sobie też sądy. Dopóki jesteśmy w Unii to można zawsze pójść do Brukseli jak w polskich sądach w pełni będzie rządził pis.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gija888 8 ponad rok temu

  I się zaczęło. Tylko my potrafimy stworzyć prawo i przyzwolić na jego "obchodzenie". Jak zwykle kolesiostwo i uważanie po swojemu. Inspektor z PIP będzie teraz panem i władcą......

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Yogi 7 ponad rok temuocena: 40% 

  Stworzyli prawo, którego sami nie są w stanie interpretować. Polski rząd w pełnej krasie. To samo będzie zaraz z umowami o pracę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Alakr 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Jolcia dziwne jak pracuje na dworcu w Krakowie i nasz sklep bedzie nieczynny Biedronka to samo znajoma we Wrocławiu i nieczynne

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jolcia 5 ponad rok temuocena: 50% 

  Ja pracuję w Biedronce na dworcu i niestety wszystko dookoła będzie zamknięte w niej a nasza Biedronka będzie czynna normalnie,bez wsparcia pracowników z innych Biedronek.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~qwwwwwwert 4 ponad rok temu

  Qba - piszesz bzdury. Na terenach określanych jako dworzec, czyli ściśle określony teren mający taki status prawny - koniec kropka a nie jakiś "punktach obsługi podróżnych" ;) Nie ma nawet prawnego określenia czym niby są te Twoje jakieś punkty obsługi podróżnych. Przyjmując Twoje myślenie to w każdym dowolnym sklepie, w dowolnym miejscu w Polsce (czy Ziemi :D stawiasz ławkę czy samą tablicę z dowolnym rozkładem (miejskich autobusów, samolotów, kosmicznych wahadłowców :D ) albo znak TAXI i masz punkt obsługi podróżnych ;)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Qba 3 ponad rok temuocena: 40% 

  @qwwwwwwert - Zmienia bardzo dużo, bo sprzedaż jest dozwolona w punktach obsługujących podróżnych. Nie muszą być własnością PKP czy miasta.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~qwwwwwwert 2 ponad rok temuocena: 60% 

  Qba - a Ty czytać umiesz? Wszystkie te wymienione przez Ciebie nie są już dworcem (własność pkp czy tam miasta) tylko są budynkami obok należącymi do prywatnych podmiotów i jedynie mają przejścia/ korytarze do dworca. Że sobie tam postawili punkty sprzedaży biletów nic to nie zmienia. W budynku dworca, perony, czy po prostu teren z określonymi granicami prawnie określany jako dworzec kolejowy czy autobusowy, dworzec promowy, dworzec lotniska itd sklepy mogą być otwarte, wszystkie, małe duże, markety, dyskonty itd

  oceń komentarz
 • ~Qba 1 ponad rok temuocena: 44% 

  W takiej sytuacji Złote Tarasy, Galeria Krakowska czy Galeria Katowicka też mogą być czynne w niedziele, bo mają punkty obsługi podróżnych i większość ich klientów to podróżni.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony