REKLAMAJACOBS - baner główny - kawa jak z kawiarnii (marzec 2019)
Na zdj. sklep Carrefour zamknięty w niedzielę 11 marca br.

Na zdj. sklep Carrefour zamknięty w niedzielę 11 marca br. (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

W czwartek Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek przedstawi wstępną informację na temat wyników kontroli przeprowadzonych 11 marca br., w pierwszą niedzielę, w którą obowiązywało ograniczenie handlu w niedziele. Gdy tylko poznamy wyniki, opublikujemy je na portalu wiadomoscihandlowe.pl.

REKLAMATargi w Krakowie - Belka w artykułach (marzec)

Przypomnijmy, że z nieoficjalnych ustaleń money.pl wynika, że zakaz handlu został złamany w minioną niedzielę wielokrotnie. Portal podał, że w samej tylko Małopolsce do inspektorów pracy wpłynęły 24 zgłoszenia interwencyjne. Sprawdzono 20 przypadków (pozostałych nie zdążono), z czego w 15 miejscach inspektor uznał, że faktycznie doszło do naruszenia ustawy.

Przedsiębiorcy łamiący zakaz handlu w niedziele narażają się na kary w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł. Kary w niskim wymiarze nakładać mogą sami inspektorzy PIP, wyższe nałożyć może tylko sąd (po wniosku urzędników).

W dni objęte zakazem handlu armia inspektorów (po jednej osobie na powiat) pełni całodobowe dyżury przy telefonach. W wypadku otrzymania skargi, inspektor udaje się na miejsce, w którym mogą być łamane przepisy ustawy. Co ciekawe, inspektorzy... zaprotestowali już przeciwko dodatkowym obowiązkom. Nie chcą spędzać co drugiej niedzieli w pracy.

Inspektorzy mogą co prawda odebrać za pracę w niedziele wolne w inny dzień, jednak to ich nie zadowala. Związek zawodowy który ich zrzesza wystosował list do Głównego Inspektora Pracy, z apelem o to, by kontrole sklepów odbywały się nie w niedziele, a w tygodniu roboczym. Przestrzeganie niedzielnego zakazu mogłoby być sprawdzane np. na podstawie zapisów na kasach fiskalnych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony