REKLAMAEuroShop_banner główny_styczeń/luty 2020

(fot. Flickr/USDA, na lic. CC BY-2.0)

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że sprzedawca nie musi fizycznie wręczać paragonu klientowi, lecz może to uczynić np. przez aplikację. O sprawie donosi "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Dziennik zauważa, że jest to interpretacja odwrotna od tej stosowanej przez Ministerstwo Finansów, które domaga się wręczania klientom paragonów w wersji papierowej. Wyrok NSA oznacza, że wystarczy aby paragon został wydrukowany przez kasę, a jego skan np. został przesłany na telefon klienta.

Sprawa przed NSA dotyczyła dużego gracza na rynku stacji paliw w Polsce. Jak tłumaczy "Rzeczpospolita", firma zamierzała wprowadzić aplikację mobilną, która umożliwiałaby płacenie za paliwo smartfonem, już przy dystrybutorze, bez konieczności wchodzenia do pomieszczenia sklepowego. Przyspieszyłoby to zakupy, będąc sporym udogodnieniem dla klienta, jak i dla operatora stacji paliw.

Zakupy byłyby automatycznie ewidencjonowane w kasie fiskalnej, gdyż dystrybutory byłyby z nią powiązane przez system informatyczny. Tym samym paragon formalnie byłby drukowany na kasie. Klient, gdyby był zdeterminowany aby odebrać paragon, mógłby wejść do budynku sklepowego i go zabrać (jednocześnie otrzymywałby informację na telefon o takiej możliwości). Skan paragonu i tak trafiałby na telefon klienta.

Fiskus uznał, że takie rozwiązanie problemu wydawania paragonów byłoby nielegalne i groziłoby firmie karami. Spółka zaskarżyła zatem taką interpretację do sądu. Najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny, przyznały jej rację. Wyrok jest prawomocny.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony