REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Na zdj. sklep sieci Pepco

Na zdj. sklep sieci Pepco (fot. wiadomoscihandlowe.pl/KK)

Firma Steinhoff International rozważa wystawienie na sprzedaż sieci Pepco - wynika z informacji, do jakich dotarła redakcja wiadomoscihandlowe.pl. To jeden z największych dyskontów odzieżowo-przemysłowych w regionie Europy Centralnej, posiadający 1300 punktów, w tym ok. 700 w Polsce. Potencjalna wartość transakcji może przekroczyć 1 mld euro.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Jak ustaliliśmy, właściciel Pepco - południowoafrykańska firma Steinhoff International - rozpoczął sondowanie rynku w poszukiwaniu potencjalnych inwestorów. Spółkę notowaną na Johannesburg Stock Exchange wspierają w tym procesie firmy Gordon Brothers i AlixPartners.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl, Steinhoff może oczekiwać za dyskontową sieć nawet 1 mld euro. W 2017 roku Pepco miało ok. 120 mln zysku EBITDA.

Przedstawiciele Steinhoff International nie chcą odnieść się do pogłosek o ewentualnej sprzedaży Pepco. W odpowiedzi na pytania redakcji wiadomoscihandlowe.pl Alfred Autischer, rzecznik prasowy firmy oświadczył, że spółka nie udzieli komentarza ze względu na status spółki publicznej.

- Ze względu na wpływ jakiegokolwiek komentarza na wycenę akcji spółki, wszystkie informacje korporacyjne firmy Steinhoff publikowane są w serwisie informacyjnym JSE. To oznacza, że Steinhoff nie może komentować pogłosek - napisał rzecznik prasowy firmy.

Wydaje się, że prawdopodobną przyczyną decyzji o poszukiwaniu inwestora dla Pepco może być trudna sytuacja finansowa właściciela dyskontowej sieci. Jak tłumaczy w rozmowie wiadomoscihandlowe.pl Jan Gaj, manager w Navigator Capital Group, ekspansja rynkowa spółek z grupy Steinhoff International w ostatnich latach wymagała dużych nakładów kapitałowych i doprowadziła do istotnego wzrostu zadłużenia grupy.

- Na koniec marca 2018 r. grupa miała ponad 10 mld EUR długu oprocentowanego. W Steinhoff International trwa obecnie proces restrukturyzacji zadłużenia - komentuje Jan Gaj.

PRZECZYTAJ CAŁY KOMENTARZ EKSPERTA

Firma Steinhoff pod koniec 2017 roku musiała także uporać się z konsekwencjami "afery księgowej", przez którą cena jej akcji spadła w ciągu kilku dni aż o 90 proc. Obecnie rynek wycenia jedną akcję na 190 randów południowoafrykańskich. Dla porównania, jeszcze w listopadzie 2017 r. było to aż 5500 randów.

Jeśli chodzi o grono potencjalnych inwestorów dla Pepco, najbardziej prawdopodobna wydaje się akwizycja ze strony dużego podmiotu private equity działającego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Pepco charakteryzuje się bowiem dużą skalą działalności, ma także dobre wyniki finansowe. Oznacza to, że wysoka wycena sieci może odpychać mniejszych graczy na rynku.

Pepco obecne jest m.in. w Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Rumunii, Chorwacji, Słowenii, Litwie i Łotwie. Sieć posiada ok. 1300 placówek. Głównym rynkiem jest jednak Polska - tu firma posiada 700 sklepów i notuje roczną sprzedaż na poziomie 2,1 mld złotych.

Sieć otwiera samoobsługowe sklepy dyskontowe oferujące odzież dla całej rodziny i produkty dla domu w niskich cenach. Przeciętny sklep Pepco ma od 300 do 400 mkw. powierzchni. Firma lokuje się przede wszystkim w centrach i parkach handlowych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 14

 • 11
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~GOSC 4 ponad rok temu

  Pepco na 1300 sklepów w EUROPIE 700 w Polsce dobrze było jak się podatków nie płaciło teraz podatki oraz WAT trzeba zapłacić czas się zwijać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~crex-crex 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Nikt nie mówi o sprzedaży Steinhoffa tylko o sprzedaży Pepco, które ma pozytywne wyniki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Antoni Macierewicz 2 ponad rok temuocena: 67% 

  Jeżeli faktycznie było 120mln w EBITDA to się chętny znajdzie. W PL ten szrot to naprawdę pożądana i mocna marka

  oceń komentarz
 • ~aaaa 1 ponad rok temuocena: 0% 

  Jakie 1 mld euro??? Steinhoff International to bankrut o którym się dużo pisze za granicą dobrze jak ktoś to w ogóle kupi...

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony