REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (06-10.04.2020)

(fot. archiwum transmisji Sejmu)

Sejm uchwalił w piątek ustawę "w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów", która wprowadza dwie nowe opłaty: od cukru i słodzików w napojach, a także od alkoholu sprzedawanego w tzw. "małpkach". Teraz ustawa trafi do Senatu, który będzie miał miesiąc na jej rozpatrzenie.

REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 2 (16.03 - 16.04.2020)

Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 254 posłów i posłanek, głównie z obozu Zjednoczonej Prawicy, ale także z Lewicy. Przeciwko przyjęciu ustawy było 169 posłów, a 16 przedstawicieli izby niższej parlamentu wstrzymało się od głosu.

Uchwalona przez Sejm ustawa przewiduje, że nowe opłaty zaczną obowiązywać już 1 lipca 2020 r. (pierwotnie planowano jeszcze krótsze vacatio legis, trwające do kwietnia). Nowe regulacje zostały przyjęte pomimo zdecydowanych protestów opozycji, sieci handlowych, hurtowników oraz producentów napojów i alkoholi mocnych, którzy zarzucali parlamentarzystom PiS zbyt szybkie tempo brac, a także liczne niejasności w projekcie ustawy. Przedstawiciele branży FMCG wzywali ponadto do zmniejszenia stawek obu opłat i zapewniali, że nowe regulacje wcale nie przełożą się na poprawę zdrowia Polaków, za to doprowadzą do drastycznego wzrostu cen produktów na sklepowych półkach.

Uchwalona przez Sejm ustawa przewiduje, że opłata od małpek wnoszona będzie przez przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia. Opłata wynosić będzie 25 zł od każdego pełnego litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

Druga opłata, od napojów słodzonych, została podzielona na część stałą i zmienną. Danina wyniesie 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatkowo 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej - kofeiny lub tauryny. Z kolei opłata zmienna wynosić będzie 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 g na 100 ml, w przeliczeniu na litr napoju.

Z opłaty od napojów słodzonych zwolnione będą wyroby medyczne, zarejestrowane suplementy diety, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, preparaty do początkowego żywienia niemowląt, a także wybory akcyzowe. Dodatkowo z naliczania stałej części opłaty zwolnione będą napoje zawierające minimum 20 proc. soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego, a także napoje będące izotonikami.

Opłatę od napojów słodzonych zapłacą podmioty, które prowadzą sprzedaż detaliczną napojów w przypadku: producenta, podmiotu nabywającego napoje w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub importera napoje. Obowiązek zapłaty spoczywać będzie również na zamawiającym, "w przypadku gdy skład napoju objętego opłatą stanowi element umowy zawartej przez producenta a dotyczącej produkcji tego napoju dla zamawiającego".

Łączne dochody z obu opłat mają wynieść ok. 3 mld zł w skali pełnego roku. Pieniądze z opłaty od małpek trafią częściowo do gmin, częściowo do NFZ. Z kolei dochody z drugiej opłaty wpłyną niemal w całości do NFZ.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 8

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (12)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~klub_AA 12 miesiąc temuocena: 100% 

  Czekamy na odpowiedź producentów i produkcji małpek o pojemności 0,31ml, które nie będą podlegały tej opłacie :D

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~alkoholik 11 miesiąc temu

  75gr/100ml jeżeli 30%, 80gr /100ml jeżelei 32% i 1 zł/100ml jeżeli 40%

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adadak 10 miesiąc temuocena: 100% 

  Bedzie na bombelki z 500plus...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kdpoe 9 miesiąc temuocena: 100% 

  Wycofuję wszystkie małpki ze sklepu nie napcham im kasy do kieszeni

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kdpoe 8 miesiąc temuocena: 100% 

  Wycofuję wszystkie małpki ze sklepu nie napcham im kasy do kieszeni

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~klop 7 miesiąc temuocena: 100% 

  Weź to teraz oblicz ile bedzię od 0,1l 32% a ile od0,1l 30%

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~klop 6 miesiąc temu

  Weź to teraz oblicz ile bedzię od 0,1l 32% a ile od0,1l 30%

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Romek 5 miesiąc temuocena: 100% 

  W efekcie tej ustawy zdrożeje woda butelkowana. Ale to pewnie wykracza poza percepcję posłów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~makarmakaroo 4 miesiąc temuocena: 100% 

  i co?ja mam siedzieć ,liczyć ile małpek sprzedałem? jakbym miał mało roboty,to powinno być opodatkowane w momencie opuszczenia fabryki a nie dodaje nam się sklepikarzom następną robotę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mateusz 3 miesiąc temuocena: 100% 

  Pieniądze do NFZ trafią ale jednocześnie o tyle samo zmniejszy się dotacja do NFZ , czyli kasy na leczenie nie przybędzie. Nie będzie też 2 miliardów na onkologię bo TVP PIS Propaganda jest ważniejsza dla pisu. Ale cóż oni sami się wyleczą - mają swoje szpitale i służbę zdrowia. A reszta - przecież to gorszy sort

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bronsky69 2 miesiąc temuocena: 100% 

  3 mld , 2 trafiły wczoraj na Woronicza

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hajnówka 1 miesiąc temuocena: 100% 

  I następne q...a podatki dojnej zmiany !!! Mało mamy pracy, jeszcze te zasrane małpki mam liczyć !!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMARetail FMCG Congress - Half Page - marzec-kwiecień 2020
do góry strony