REKLAMAPOLOmarket - baner główny (21.02.-22.03.2020)

(fot. materiały prasowe)

Sędzia-komisarz zatwierdził spisy wierzytelności i plany restrukturyzacyjne w ramach postępowania sanacyjnego we wszystkich trzech spółkach tworzących sieć supermarketów Piotr i Paweł, czyli spółkach: Grupa Piotr i Paweł, Piotr i Paweł oraz Piotr i Paweł Detal.

REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

Sędzia wyznaczył także terminy zgromadzenia wierzycieli dla wszystkich trzech spółek na 21 lutego 2020 r. w Poznaniu. Podczas zgromadzeń dojdzie do głosowania nad układem.

- Jesteśmy spokojni o wynik tego głosowania - komentuje Jakub Karbowiak, wiceprezes Piotra i Pawła. - Otrzymaliśmy wsparcie nie tylko od banków, ale również od większości kluczowych wierzycieli. Zapewniam więc naszych kooperantów, że mogą być spokojni o bieżący biznes i kontynuację współpracy. Jestem pewien, że sanacja szybko się skończy i będziemy mogli poświęcić się wyłącznie działalności operacyjnej i rozwojowi biznesu - dodaje Karbowiak.

Jak informuje sieć, w spółce Piotr i Paweł S.A. złożono 15 sprzeciwów na ok. 800 wierzycieli, z czego dwa zostały już cofnięte. Podobna sytuacja jest w Piotr i Paweł Detal (osiem sprzeciwów na ok. 1000 wierzycieli) oraz w spółce Grupa Piotr i Paweł (12 sprzeciwów).

- Suma wierzytelności kwestionowanych przez wierzycieli jest stosunkowo niewielka i bardzo daleka od 15 proc. sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Oznacza to, że spisy wierzytelności zostały zatwierdzone w części nieobjętej sprzeciwami, co jest informacją niezwykle korzystną z perspektywy szybkości postępowania. Standardowo sprzeciwy zgłasza około 10 do 15 proc. wierzycieli. Taka liczba sprawiłaby, że postępowania sanacyjne toczyłyby się jeszcze minimum ponad rok dłużej - komentuje Patryk Filipiak, prezes Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja, spółki będącej zarządcą sanacyjnym w Grupie Piotr i Paweł.

Przypomnijmy, że - jak informowaliśmy w grudniu ub.r. - Piotr i Paweł zaproponował wierzycielom spłatę 10 proc. wierzytelności głównej oraz zaspokojenie 5 proc. wierzytelności ubocznych, w tym odsetek oraz kosztów. Płatność miałaby nastąpić jednorazowo, miesiąc po zatwierdzeniu układu.

W liście do dostawców zarząd Piotra i Pawła zapewniał, że takie warunki spłaty długu są "preferencyjne" i "możliwie najlepsze". - Jest to optymalna propozycja w kontekście przebiegu ostatnich dwóch lat, w tym prawie 1,5 roku sądowej sanacji. W tym okresie mierzyliśmy się z ogromnymi problemami finansowymi i operacyjnymi, które, jak państwo wiedzą, postawiły spółkę na skraju upadłości i likwidacji. W efekcie sytuacja finansowa spółki nie pozwala na obsługę układu w jakimkolwiek stopniu - napisano w grudniu 2019 r.

Sieć Piotr i Paweł kontrolowana jest przez Spar Group z RPA. Afrykański inwestor docelowo chce zamienić szyldy wszystkich sklepów na Spar, Eurospar lub Spar Express. W ciągu pięciu lat Spar Group chce zarządzać siecią ok. 400 placówek handlowych w Polsce.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 17

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 6
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (5)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Lukas 5 miesiąc temuocena: 100% 

  Ta firma i jej Zarząd w osobach MM JK TS przekracza wszelkie szczyty arogancji,bezszczelnosci i hipokryzji

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Oburzony 4 miesiąc temuocena: 75% 

  To jest skandal. Oddajcie pozostałe 85%. Nigdy nic nie sprzedam "spadkobiercom" PiP.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pytam 3 miesiąc temuocena: 75% 

  Niech sprzedadzą nieruchomości. Czy to jest tak, że przejmujesz firmę za drobne z długami, anulujesz długi i działasz jak gdyby nigdy nic?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tak dla formalności 2 miesiąc temuocena: 67% 

  A Pan Jakub się wypowiada w imieniu której Spółki? Piotr i Paweł Detal?Piotr i Paweł SA?Grupa Piotr i Paweł?Wasz Sklep Spar?New Polish Investmens?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dostawca 1 miesiąc temuocena: 75% 

  Zacznijcie spłacać bieżące przeterminowania

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA - Half Page (13-28.02.2020)
do góry strony