REKLAMAMLEKOVITA - Wypasione 2020 - Baner Główny (01-10.06.2020)

(fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Spar Group z RPA to podmiot, który prowadzi obecnie negocjacje z właścicielem sieci Piotr i Paweł - potwierdził w trzech źródłach portal wiadomoscihandlowe.pl. Choć do zawarcia umowy jeszcze nie doszło, to o wysokim prawdopodobieństwie takiego scenariusza informowaliśmy już w maju 2018 roku.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Przypomnijmy, jak donosiliśmy w oparciu o cztery niezależne źródła 17 kwietnia, trwają ostatnie rozmowy w sprawie pozyskania inwestora dla sieci Piotr i Paweł. Choć umowa może być podpisana w najbliższych dniach, to sama transakcja jest elementem większego porozumienia dotyczącego kilku firm na polskim rynku handlowym. Jedną z nich jest Spar Grup z RPA.

O potencjalnych negocjacjach pisaliśmy już rok temu. Spar Group był zainteresowany przejęciem licencji na polskie sklepy Spar od firmy Bać-Pol. Elementem układanki, ze względu na m.in. akcjonariusza obu spółek (właścicielem Piotra i Pawła są fundusze należące do Capital Partners - czyli właściciela około 15 proc. udziałów w firmie Bać-Pol). Już rok temu nasi informatorzy twierdzili, że takie przejęcie byłoby możliwe ze względu na skalę obu biznesów.

Prawdopodobnym elementem tej układanki może być przejęcie sklepów Spar należących obecnie do Bać-Polu. Firma z Rzeszowa rozpoczęła poszukiwania inwestora jeszcze w ubiegłym roku. Jak informowaliśmy na początku br., mimo prowadzenia rozmów obu tym firmom nie udało się dwukrotnie dojść do porozumienia.

- Jeśli Bać-Pol wyrazi zainteresowanie kontynuowaniem negocjacji, jesteśmy gotowi na powrót do rozmów - zadeklarował w komentarzu udzielonym portalowi wiadomoscihandlowe.pl w styczniu Graham O'Connor, dyrektor generalny południowoafrykańskiego Spar Group.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O KIERUNKACH ROZWOJU SEKTORA HANDLOWEGO W POLSCE ZAREJESTRUJ SIĘ I WEŹ UDZIAŁ W 12 KONGRESIE FMCG 2019. KLIKNIJ I SPRAWDŹ AGENDĘ I LISTĘ GOŚCI

Warto przypomnieć, że już w lutym 2018 r. Robert Krzak, do niedawna wiceprezes Piotra i Pawła i osoba odpowiedzialna za poszukiwanie inwestora, informował w wywiadzie dla naszego portalu, że w gronie inwestorów zainteresowanych przejęciem supermarketowej sieci znajdują się gracze "spoza polskiego rynku o dość egzotycznych korzeniach, m.in. z RPA".

Żadna umowa pomiędzy południowoafrykańskim inwestorem a polskimi firmami do chwili publikacji niniejszego artykułu nie została zawarta. Być może stanie się to jeszcze w kwietniu, ale przedstawiciele Piotra i Pawła tego nie potwierdzają.

Sytuacja jest skomplikowana, bo niezbędne są m.in. wewnętrzne zgody wśród zainteresowanych podmiotów, a także uzgodnienie wszystkich szczegółów transakcji. Jeśli nawet dojdzie do zawarcia porozumienia, to będzie to umowa przedwstępna, uzależniona od pozytywnej decyzji UOKiK. Sprawa ta z pewnością będzie wymagała dokładnej analizy ze strony urzędu antymonopolowego, biorąc pod uwagę solidną analizę dotychczasowych transakcji pomiędzy Piotrem i Pawłem a Jeronimo Martins co do zaledwie 5 sklepów.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 46

 • 26
  BARDZO PRZYDATNY
 • 4
  PRZYDATNY
 • 4
  OBOJĘTNY
 • 12
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (6)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Widz 6 ponad rok temuocena: 0% 

  Może sie uda firmie Bać pol jeszcze wrócić na rynek, pod szyldem spar przecież musi być zaplecze logistyczne a Bać pol takie posiadał.

  oceń komentarz
 • ~Wierzyciel 5 ponad rok temuocena: 67% 

  A w Sądzie pare wniosków o przerwanie Sanacji. Może redakcja WH zapyta sędziego czemu trzyma je w szufladzie

  oceń komentarz
 • ~sss 4 ponad rok temuocena: 63% 

  spar group bierze i pip i spar polska

  oceń komentarz
 • ~Nick13 3 ponad rok temuocena: 80% 

  Wygląda to jakby Spar RPA koniecznie chciał wejść do Polski. A co ze Spar Polska? Takie wojenki w 'rodzinie' nie wyglądają dobrze.

  oceń komentarz
 • ~przedsiębiorca 2 ponad rok temuocena: 70% 

  do - ZorientowanyOlek (słabo zorientowany) BaćPolowi się wydaje że ją posiada :)

  oceń komentarz
 • ~ZorientowanyOlek 1 ponad rok temuocena: 0% 

  Szkoda tylko ze Spar Group nie ma licencji na Polskę i nie może konkurować z BacPol który ta licencje posiada

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony