REKLAMAPartner Logistic - baner główny (18-31.05.2020 r.)
Prawo i Sprawiedliwośc zwyciężyło w wyborach parlamentarnych 2019

Prawo i Sprawiedliwośc zwyciężyło w wyborach parlamentarnych 2019 (fot. Elekes Andor/Wikimedia Commons, na licencji CC BY SA 4.0)

Niespodzianki nie było - Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach parlamentarnych i najprawdopodobniej przez kolejną kadencję będzie rządzić samodzielnie. To oznacza, że kolejne cztery lata przyniosą dla branży handlowej "więcej tego samego".

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Wstępne wyniki wyborów, po podliczeniu głosów z 71,9 proc. komisji wyborczych, wskazują na zdecydowane zwycięstwo wyborcze PiS (45,81 proc.). Z kolei tzw. late poll daje Prawu i Sprawiedliwości 43,6 proc. głosów, co powinno się przełożyć na 239 posłów. Oznacza to samodzielną większość w Sejmie, bez konieczności szukania koalicjanta.

Za rządów mało której partii dokonało się tak wiele zmian dotykających branży handlu FMCG, jak za Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich latach. Okres 2015-2019 charakteryzował się wieloma zmianami legislacyjnymi o bezpośrednim wpływie na handel. Części z nich można było się spodziewać, ale niektóre były raczej nieoczekiwane.

PiS-owi nie udało się zrealizować choćby zgłaszanego w kampanii wyborczej 2015 postulatu dotyczącego podatku handlowego. Choć ustawa została uchwalona, do dziś żaden podmiot nie wpłacił ani jednego złotego. Progresywny podatek został zablokowany i zaskarżony przez Komisję Europejską. Sąd UE przyznał w maju 2019 r. rację polskim władzom, jednak KE odwołała się do Trybunału Sprawiedliwości. Ten ostatecznie rozstrzygnie kwestię w 2020 r.

Jeśli TSUE przyzna rację Polsce, to podatek handlowy zacznie obowiązywać podczas drugiej z rzędu kadencji PiS. Jeśli Trybunał orzeknie przeciwnie, to nowy-stary rząd Mateusza Morawieckiego stanie przed wyzwaniem: jak zmienić kształt daniny, aby odpowiadał wymogom prawa europejskiego i był łatwy do szybkiej implementacji. A może całkowicie zrezygnować z podatku? Leszek Skiba, wiceminister finansów, poinformował niedawno portal wiadomoscihandlowe.pl, że według ekspertów Ministerstwa Finansów rozpatrywanie sprawy dot. podatku przed Trybunałem Sprawiedliwości zakończy się w drugiej połowie 2020 roku. Jeśli te estymacje się sprawdzą, podatek od sprzedaży detalicznej będzie mógł wejść w życie od 2021 roku, a może nawet jeszcze pod koniec 2020 r.

Kolejny istotny temat to zakaz handlu w niedziele, wprowadzony podczas minionej kadencji. Choć projekt ustawy regulującej tę kwestię był projektem obywatelskim, to jednak nie można zapominać, że autorzy projektu (NSZZ "Solidarność") stanowią bezpośrednie zaplecze polityczne PiS; ponadto sama ustawa uchwalona została głosami posłów PiS. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego w najbliższej kadencji może dokonać zmian w obowiązującym prawie. To dlatego, że zdaniem posłów PiS ustawa jest "dziurawa". Próbę nowelizacji podjęto już w minionej kadencji, ostatecznie jednak z przyczyn politycznych zaniechano zmian. Teraz, po wyborach parlamentarnych, będzie już łatwiej.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~dekster8181 4 7 miesięcy temuocena: 100% 

  ~Junior i ~otwrz_oczy, jasne za Poeło było cudnie, bezrobocie rekordowe duże, luka Vat-owska na poziomie 25 % a teraz jest 11% a średnia unijna 15%.. Wyprzedaż polskiego majątku, likwidacja stoczni, stagnacja kraju brak inwestycji strategicznych...tylko poddaństwo wobec Niemiec i Francji... ŻENADA, jak można być tak ślepym lemingiem, TVN az tak bardzo "zgąbczył" Wam mózgi?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~krzyysiekk 3 7 miesięcy temuocena: 63% 

  Najlepiej się żyło za Po PSL. Byliśmy zieloną wyspą na mapie Europy, tak pokazywali w jedynej mówiącej prawdę telewizji TVN. Pieniędzy nie było na 500+, ani na wyprawki szkolne, ale gdzie były...? PIS to nieudaczniki, źle rządzą, Duda to nie to co super prezydent Komorowski, który nie podpisywał wszystkiego co mu podsunęli koledzy z PO, a Kaczyński jest niski i kawaler. Nie ma demokracji w Polsce, a ta prawie polowa wyborców za PO to sami starsi ludzie.. z niskim wykształceniem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Junior 2 7 miesięcy temuocena: 43% 

  Wiadomo, ze pis nie będzie w stanie zrealizować większości kłamstw wyborczych. Ci autokratyczni populiści , spadkobiercy PRLu doskonale wiedzieli, że kłamią ale liczyli na większe poparcie i być może na większość konstytucyjną. Tego na szczęście nie osiągnęli ale gospodarkę będą psuć dalej ale po maju przyszłego roku jeśli będą mieli swojego prezydenta. Jak Duda odejdzie tam gdzie jego miejsce, czyli w polityczny niebyt to jest szansa na przerwanie postepującego upadku Polski.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~otwrz_oczy 1 7 miesięcy temuocena: 52% 

  To oznacza jedno: zapaść gospodarczą, wyjście z UE, demoralizacja społeczeństwa i mentalne cofniecie się do średniowiecza.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony