REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Stacja paliw PKN Orlen

Stacja paliw PKN Orlen (fot. mat. prasowe)

Unijny regulator rynku zgodzi się na przejęcie koncernu paliwowego Lotos przez większego konkurenta PKN Orlen. Pozytywnej decyzji miały pomóc deklaracje ustępstw ze strony Orlenu, które miały rozwiać część obaw o konkurencyjność rynku – dowiedział się nieoficjalnie Reuters od „osób znających sprawę”.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

PKN Orlen – spółka skarbu państwa – zamierza przejąć co najmniej 53 proc. akcji Lotosu, tworząc największy holding paliwowy w regionie. Jednak unijny urząd antymonopolowy miał obawy, że fuzja może spowodować wzrost cen i zmniejszyć konkurencję na rynku paliw w Polsce, Czechach, Słowacji, Estonii, Litwie i Łotwie. Obawy dotyczyły także rynku paliw lotniczych.

By rozwiać te obawy, Orlen miał zaproponować sprzedaż akcji Lotosu w joint-venture pod nazwą Lotos – Air BP, miał też zobowiązać się, że będzie dostarczać tej spółce paliwo lotnicze, by stworzyć realną konkurencję – dowiedział się Reuters od kolejnych informatorów.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej odmówił agencji komentarza. Komisja ma podjąć decyzję do 22 lipca, a na 2 lipca wyznaczono briefing z krajowymi urzędami antymonopolowymi.

Sprawy nie skomentowała też rzeczniczka PKN, która oświadczyła jedynie, że negocjacje z Komisją Europejską weszły w końcową fazę.

Źródło: reuters.com

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
REKLAMA
do góry strony