REKLAMAPRIM - KABANOS - BANER GŁÓWNY - (05.07 - 06.08.2019)

(Ruch SA)

PKN Orlen nie chce angażować się finansowo w Ruch, dopóki jest to prywatna firma. Natomiast Alior Bank, który ma tymczasowo przejąć Ruch, szacuje, że dystrybutor może spłacić wierzycielom tylko 5-15 proc. zobowiązań – piszą wirtualnemedia.pl.

REKLAMABIG InfoMonitor_belka w artykułach

Kilka tygodni temu media poinformowały, że w ratowanie firmy kolporterskiej zaangażują się inne koncerny państwowe: Orlen i Poczta Polska. Alior i Orlen na pomoc sieci Ruch. Spekulowano, że Orlen szybko wykupi od Ruchu zapasy papierosów i odda mu je w komis. Ma to dać dystrybutorowi ok. 20 mln zł zastrzyku finansowego na bieżącą działalność. Docelowo Orlen miał przejąć pion detaliczny Ruchu (obejmujący przede wszystkim ok. 1,7 tys. własnych kiosków), żeby sprzedawać w nim nie tylko prasę, lecz także produkty spożywcze swojej marki O!. Z kolei Poczta Polska była przymierzana do przejęcia działalności kolportażowej Ruchu. Firma szybko jednak zaznaczyła, że w takim razie oczekuje wprowadzenia podobnych przepisów jak w krajach zachodu Europy, „w których poczty narodowe są wspierane w tych działaniach przez państwo”.

Jednak Orlen i Poczta nie chcą wspierać Ruchu, dopóki jest to podmiot prywatny, należący do holenderskiej spółki Lurena Investments kontrolowanej przez jego wieloletniego prezesa Igora Chalupca. Dlatego Alior Bank pod koniec grudnia złożył do UOKiK-u wniosek o zgodę na przejęcie Ruchu. Władze banku zaznaczyły, że chcą być właścicielem spółki jedynie tymczasowo. Jak poinformował Krzysztof Bachta, wiceprezes Alior Banku ewentualna koncentracja będzie czasowa i dokonana wyłącznie na potrzeby wsparcia procesu restrukturyzacji, a intencją wniosku o koncentrację jest umożliwienie Alior Bankowi przejęcia akcji kolportera w celu ich dalszej odsprzedaży na rzecz inwestora lub inwestorów. Szczegółowy plan restrukturyzacji Ruchu zostanie przedstawiony w pierwszym kwartale br.

Jak ustalił „Puls Biznesu”, Orlen na razie nie kupił od Ruchu zapasów papierosów ani nie wprowadził do jego kiosków własnych produktów. Z analiz firmy paliwowej wynika też, że kioski i saloniki prasowe Ruchu są za małe, by prowadzić w niej punkty sprzedaży podobne co sklepów przy jej stacjach Orlenu. W tym celu powinny mieć minimum 50 mkw. powierzchni. Ponadto Orlen nie chce inwestować w Ruch, dopóki jest to firma prywatna. Wynika to m.in. z dużych zastrzeżeń do sposobu zarządzania nią w ostatnich latach.

Źródło: Pełny tekst do przeczytania w serwisie wirtualnemedia.pl.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Marcin1988 2 5 miesięcy temu

  Pomysł dobry, trzeba teraz zadbać o realizację w najdrobniejszych szczegółach. POprzednie rządy zniszczyły Ruch, może PiS uda się go uratować? Oby, szkoda firmy z tradycjami.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mateusz24 1 6 miesięcy temuocena: 33% 

  Następuje bolszewizacja polskiej gospodarki przez pis. Za jakiś czas odbije się to na efektywności ekonomicznej w skali kraju. Coraz więcej mamy państwowych molochów kontrolowanych przez zastępy pisowskich aparatczyków z wysokimi pensjami i coraz więcej księżycowej, bolszewickiej gospodarki opartej na polityce, populizmie, przekupstwie wyborców, dotacjach, koncesjach, przywilejach dla swoich i karach i kontrolach dla gorszego sortu. Witamy z powrotem w PRL, Białorusi, Rosji i w Wenezueli.

  oceń komentarz
do góry strony