REKLAMAHELIO - MASY - BANER GŁÓWNY (24.02 - 01.03.2020)
Stacja paliw sieci Orlen

Stacja paliw sieci Orlen (materiały własne)

Już we wrześniu br. PKN Orlen zakończy współpracę z Grupą Eurocash, która obsługiwała stacje paliw największego koncernu paliwowego w Polsce. Jak poinformował "Business Insider Polska", Orlen planuje stworzyć własny system dystrybucji, która będzie zaopatrywać w produkty sklepy na stacjach.

REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 1 (28.01 - 29.02.2020)

Według Kamila Kliszcza, analityka DM mBanku PKN Orlen zyska niewiele na uruchomieniu własnego systemu zaopatrzenia stacji. Jak tłumaczy w komentarzu dla BIP sprzedaż pozapaliwowa w PKN Orlen - w tym FCMG, papierosy, alkohole, gastronomia, usługi - to około 3,1 mld zł rocznie. Nawet jeśli Eurocash odpowiada za 25 proc. dostaw do sieci, przy marży hurtownika na poziomie 2-3 proc., to potencjalna korzyść z własnej logistyki będzie relatywnie nieduża i sięgnie jedynie kilkunastu milionów złotych rocznie.

Jak poinformował „BIP” Jan Domański, rzecznik prasowy grupy Eurocash kontrakt na dostawy na stacje PKN Orlen dotyczy wybranych kategorii i ma wartość ok. 2,5 proc. rocznej sprzedaży grupy. Ograniczenie współpracy z tym klientem może oznaczać dla Eurocashu konieczność zoptymalizowania struktury kosztowej, a także dostosowanie aktywów i infrastruktury logistycznej, wykorzystywanych na potrzeby tego kontraktu. Jednak jego zdaniem w związku z bardzo dużą skalą Grupy Eurocash, nie jest to sytuacja mająca znaczący wpływ na jej sytuację finansową.

PKN Orlen jest dla Eurocashu największym klientem, dlatego zdaniem analityków rozwiązanie umowy może mieć istotny wpływ na wyniki największego hurtownika na polskim rynku.

Maria Mickiewicz, analityk Pekao IB przypomina, że wartość kontraktu z Orlenem opiewała na około 600 mln zł, a kontrybucja na poziomie EBITDA w ujęciu rocznym wynosiła około 3-4 proc. Jej zdaniem zapowiedziany termin zakończenia współpracy wskazywałby, że wpływ na wyniki Eurocash w tym roku powinien być mocno ograniczony, ale już w przyszłym roku zobaczymy pełen efekt. Oczywiście ostateczne uderzenie w wyniki grupy w przyszłym roku będzie uzależnione od tempa pozyskiwania nowych kontraktów w miejsce utraconego Orlenu bądź też ograniczania kosztów stałych i dostosowania struktury w przypadku braku perspektyw na szybkie odrobienie wolumenów. Według Marii Mickiewicz szybkie odrobienie znaczącej części utraconego wolumenu może być trudne do wykonania.

Źródło: Business Insider Polska

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (7)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~gija888 7 9 miesięcy temuocena: 0% 

  Jak zwykle każdemu się wydaje że zrobi to taniej i lepiej. Życzę powodzenia nowemu dyrektorowi - misiewiczowi w Orlenie odpowiedzialnemu za własny transport i dystrybucję. Ludzie Orlen to państwowa firma. Aby samemu to robić trzeba zainwestować mega kasę - naszą kasę w transport czytaj samochody, ludzi - których nie ma do pracy i magazyny. Inwestycja kilkuset milionów złotych - kiedy zwrot z tego? Ale jak zwykle nasi obecni politycy wiedzą lepiej - żałosne - pieniądze wyrzucone w błoto.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hmm 6 9 miesięcy temuocena: 50% 

  Orlen przestanie kupować w Eurocashu, Eurocash zacznie tankować na innych stacjach :) BP, Lotos i Cirkle napewno ktoś zaproponuje odpowiednie warunki, Przy okazji Eurocash pewnie podpisze nową umowę ze swoim dostawcą paliwa :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hrodot 5 9 miesięcy temuocena: 50% 

  Pis jak każda totalitarna władza tworzy własną gospodarkę aby mieć bazę na finansowanie swoich działań. To samo zrobił reżim w Wenezueli, Orban na Węgrzech czy Putin i Łukaszenko.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~9+5 4 9 miesięcy temuocena: 33% 

  Brawo !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Darc 3 9 miesięcy temuocena: 25% 

  W końcu w Orlenie ktoś poszedł po rozum do głowy. Oczywiście, że własna logistyka. Komentarz analityka widzącego tylko słupki ex cela raczej żałosny.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zatęchła Biedronka 2 9 miesięcy temuocena: 0% 

  Brawo lepiej, że handel wraca w Polskie ręce - szkoda jednak, że w państwowe.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Groszek 1 9 miesięcy temuocena: 0% 

  Marża 2-3 % ?Kto w to wierzy ?!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony