REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)
Aneta Kwiatkowska, research & development project manager w Sodexo Benefits and Rewards Services Polska

Aneta Kwiatkowska, research & development project manager w Sodexo Benefits and Rewards Services Polska (fot. Sodexo)

W połowie września br., w związku z wejściem w życie unijnej dyrektywy PSD2, zaczną obowiązywać nowe techniczne standardy bezpieczeństwa dla transakcji dokonywanych kartami płatniczymi, w tym także kartami przedpłaconymi.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

14 września 2019 r. w Polsce i całej Unii Europejskiej wejdzie w życie dyrektywa nr 2015/2366, tzw. PSD2 (Payment Services Directive 2), którą w styczniu 2016 r. uchwaliły Parlament Europejski i Rada Europy. Nakłada ona na banki, instytucje płatnicze oraz wszystkie podmioty działające na rynku usług finansowych konieczność wprowadzenia dodatkowego zabezpieczania transakcji wykonywanych on-line poprzez tzw. silne uwierzytelnienie (z ang. SCA – Strong Customer Authentication), czyli obowiązkowe potwierdzenie, że transakcja w Internecie została wykonana przez użytkownika karty. 

Silne uwierzytelnienie klienta ma polegać na podaniu czynnika uwierzytelniającego przez płacącego – może to być zalogowanie się do bankowości elektronicznej, podanie kodu lub hasła czy też potwierdzenie biometryczne (np. odciskiem palca). - Dodatkowe zabezpieczenie nie będzie wymagane tylko tam, gdzie ważniejsza jest wygoda i szybkość. Dotyczy to m.in. transakcji o niskiej wartości (np. zakup biletu w komunikacji miejskiej) lub płatności za usługi cykliczne typu abonamentowego, z wyjątkiem samego zapisania się do usługi, które wymaga uwierzytelnienia – komentuje Aneta Kwiatkowska, research & development project manager w Sodexo Benefits and Rewards Services Polska.

Wdrożenie dyrektywy PSD2 będzie miało wpływ nie tylko na rynek kart debetowych i kredytowych, ale również przedpłaconych kart podarunkowych. W Polsce najczęściej takie karty otrzymują pracownicy od firmy np. na święta oraz uczestnicy programów wsparcia sprzedaży w B2B, którzy wybrali właśnie kartę jako formę nagrody. Od 14 września większość kartowych transakcji internetowych będzie wymagała silnego uwierzytelnienia.

– Sodexo od zawsze stawia na bezpieczeństwo. Jako pionierzy, blisko 10 lat temu, wprowadziliśmy do oferty karty zabezpieczone PIN-em, który użytkownik może samodzielnie, łatwo i bezpłatnie zmienić. Chcąc w pełni wywiązać się z nowych, unijnych obowiązków dotyczących bezpieczeństwa, firma wdraża dodatkowe mechanizmy zabezpieczające transakcje internetowe poprzez uwierzytelnianie tożsamości osoby płacącej kartą. Od 14 września tego roku w sieci będzie można zapłacić kartą Sodexo Mastercard tylko wtedy, gdy zostanie ona zarejestrowana w serwisie internetowym lub aplikacji mobilnej Sodexo Dla Ciebie. Rejestracja umożliwia użytkownikowi ustawienie indywidualnego hasła/kodu i zdefiniowanie numeru telefonu komórkowego do wysyłki SMS, służących do potwierdzania transakcji internetowych, a także nadanie własnego PINu do potwierdzania transakcji w terminalach płatniczych. Takie rozwiązanie gwarantuje, że osoba obdarowana kartą Sodexo będzie miała pełną kontrolę nad wszystkimi płatnościami realizowanymi swoją kartą – zapewnia Kwiatkowska.

Zmiany prawne i nowe rozwiązania techniczne mają na celu zapewnienie użytkownikom kart przedpłaconych maksimum bezpieczeństwa przy jednoczesnym komforcie korzystania z nich.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony