REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Apteka Zdrowit w Łodzi, Armii Krajowej

Apteka Zdrowit w Łodzi, Armii Krajowej (fot. Konrad Kaszuba)

Po wprowadzeniu przepisów utrudniających uruchamianie nowych aptek, w ubiegłym roku liczba tych placówek spadła o 533, a rok wcześniej 438. Na cztery zamykane placówki otwierana jest tylko jedna. Jednak firma Grand Thornton przekonuje, że ten proces może być korzystny zarówno dla aptekarzy, farmaceutów, jak i dla klientów aptek – relacjonuje portal money.pl.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Aptek w Polsce bardzo szybko ubywa. Obecnie, według danych firmy doradczej Grand Thornton, jest ich niespełna 14,2 tys. Miesięcznie ubywa ich 60 miesięcznie, a nowych otwiera się tylko 15 miesięcznie. Przed reformą zamykało się średnio 78 miesięcznie, ale postawało 105 nowych – czytamy w serwisie money.pl.

Rosną też wydatki klientów aptek. Jak wylicza GT, w 2019 r. wydaliśmy średnio 970 zł na osobę, rok w cześniej było to 900 zł, a w 2017 r. 857 zł. Eksperci wskazują jednak, że w latach przed wprowadzeniem „apteki dla aptekarza” wydatki na leki rosły w tym samym tempie.

Paweł Sobolak z Grand Thornton podkreślił jednak w rozmowie z money.pl, że obecnie na jedną aptekę przypada średnio mniej niż dwóch farmaceutów, zatem właściciele muszą ich zatrudniać w dodatkowym wymiarze czasu pracy, co podnosi koszty. Ekspert jest zdania, że zmniejszenie liczby aptek przyczyni się do wydłużenia czasu pracy placówek, poprawi jakość obsługi klientów, właścicielom pozwoli obniżyć koszty, a farmaceutom – lepiej zarabiać przy mniejszej liczbie przepracowanych godzin.

Czytaj więcej na stronie money.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony