REKLAMAHELIO - NATURA - BANER GŁÓWNY (30.03 - 05.04.2020)

(fot. Pixabay CC0)

W dyskusji nad zasadnością wprowadzenia podatku od napojów słodzonych, z jednej strony podaje się niepewne – w najlepszym wypadku – korzyści zdrowotne dla polskiego społeczeństwa, a z drugiej strony zagrożenia, jakie wprowadzenie nowej daniny stwarza przede wszystkim dla producentów napojów owocowych. Fundacja Republikańska w komentarzu gospodarczym autorstwa Piotra Sosnowskiego analizuje społeczne i ekonomiczne skutki planowanej regulacji.

REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 2 (16.03 - 16.04.2020)

Rozważając sens wprowadzenia tego podatku, należy zadać kilka pytań: dlaczego spośród wielu substancji szkodliwych dla zdrowia – alkohol, nikotyna, cukier, sól, sztuczne konserwanty i barwniki, żywność silnie przetworzona, żywność typu fast food itd. – zdecydowano się akurat na opodatkowanie cukru i to w tylko jednej kategorii produktów? Czy nowa danina na pewno przyniesie korzyści zdrowotne polskim obywatelom?

Inne regulacje prawne o charakterze prozdrowotnym są skutecznie omijane (w sposób w pełni legalny) przez producentów żywności. Np. przestrzeganie limitów stosowania poszczególnych szkodliwych substancji w produkcji żywności nie oznacza, że dany produkt spożywczy nie będzie zawierał mnóstwa różnych sztucznych konserwantów i barwników, które w połączeniu mogą zaszkodzić zdrowiu. Wynika to z faktu, że limity są przewidziane dla każdej substancji tego rodzaju osobno, można je jednak bez przeszkód prawnych ze sobą łączyć.

O co chodzi z podatkiem cukrowym?

Podatek cukrowy jest to podatek akcyzowy nakładany na producentów napojów słodzonych cukrem. Ma on stanowić przykład tzw. podatku Pigou, czyli podatku nakładanego na czynności powodujące negatywne efekty zewnętrzne. W tym przypadku „negatywne efekty zewnętrzne” mają stanowić problemy zdrowotne konsumentów, którzy z własnej i nieprzymuszonej woli podejmują decyzję o spożywaniu takich, a nie innych, produktów spożywczych.

Według aktualnego projektu ustawy (przyjętego przez rząd 4 lutego br.), szczegółowe zasady naliczania nowej daniny są następujące: 50 gr stałej opłaty za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, oprócz tego dodatkowo 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna) oraz opłata 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 g/100 ml w przeliczeniu na litr napoju.

W praktyce wprowadzenie nowej daniny oznaczać będzie podniesienie ceny napoju od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Ostateczna kwota podwyżki zależeć będzie od finalnego kształtu ustawy oraz tego, czy napój, oprócz cukru lub innej substancji słodzącej, zawiera również takie substancje wzbogacające jak tauryna czy kofeina.

Podaje się, że roczne wpływy do budżetu z tytułu podatku cukrowego mogą wynieść 3,23 mld zł. Dla porównania: przybliżone roczne koszty tzw. trzynastej emerytury to ok. 10 mld zł. Należy zwrócić jednak uwagę, że np. w Wielkiej Brytanii przychody budżetowe z tytułu podatku cukrowego wyniosły zaledwie połowę zakładanej kwoty (500 milionów funtów brytyjskich). Ponadto, w Wielkiej Brytanii po wprowadzeniu podatku cukrowego spożycie cukru wzrosło, zamiast spaść (o 2,6 proc. w latach 2015-2018). Do prognozowanej wielkości wpływów budżetowych z podatku cukrowego sceptycznie odnosi się nawet minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Pamiętajmy również, że jeden z ostatnich pomysłów wprowadzenia przepisów mających zwiększyć poziom zdrowia, w tym przypadku polskich dzieci (zakaz sprzedaży niezdrowej żywności w sklepikach szkolnych i stołówkach), został najpierw ogłoszony, a następnie zarzucony (w 2016 r.).

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony