REKLAMAMLEKOVITA - Baner Główny (31.10 - 17.11.2019)
Po wprowadzeniu nowego podatku ceny mogą pójść w górę

Po wprowadzeniu nowego podatku ceny mogą pójść w górę (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Sieci Biedronka, Lidl i Carrefour zostaną najbardziej obciążone podatkiem od sprzedaży detalicznej. Gdyby podatek obowiązywał przez cały 2019 rok, tylko pierwsza trójka największych sklepów zapłaciłaby do budżetu państwa 1,2 mld zł.

REKLAMAVITAKRAFT - VITA NATURE - BELKA W ARTYKUŁACH (15-30.11.2019)

Z szacunków przeprowadzonych przez PMR w oparciu o tegoroczne prognozy sprzedaży sieci handlowych wynika, że na wyższą stawkę podatku, tj. 1,4 proc. od przychodów powyżej 170 mln zł miesięcznie, zapłaci dziewięć sieci spożywczych. Gdyby podatek obowiązywał cały rok, Biedronka zapłaciłaby 749 mln zł, Lidl - 262 mln zł, Carrefour - 169 mln zł, Auchan - 136 mln zł, Kaufland - 131 mln zł, Tesco - 120 mln zł, Dino - 83 mln zł, Netto - 37 mln zł, a Stokrotka - 33 mln zł.

Podatek najprawdopodobniej zacznie obowiązywać od stycznia 2020 r. (choć powstały w Ministerstwie Finansów projekt nowelizacji ustawy przewiduje przesunięcie tego terminu na 1 września 2019 r.) i odbije się na wynikach sieci spożywczych, które mogą przesunąć koszty na konsumentów lub dostawców. Wymienione w zestawieniu sieci mają łącznie 45 proc. udziału w wartości rynku spożywczego w Polsce. 

Do tego dojdą firmy, które załapią się tylko na najniższą stawkę podatku w wysokości 0,8 proc. dla przychodów od 17 do 170 mln zł miesięcznie. - W tej sytuacji sieci spokojnie mogą podnieść ceny w sklepach lub zmusić dostawców do obniżek, ponieważ większość graczy na rynku postąpi podobnie – podaje PMR.

Przypomnijmy, w maju Sąd UE zdecydował, że podatek od sprzedaży detalicznej nie może być traktowany jako niedozwolona pomoc publiczna. Komisja Europejska może się jeszcze odwołać od tego wyroku do Trybunału Sprawiedliwości - ma na to czas do 26 lipca.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 4
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~janek 1 3 miesiące temu

  ha ha sieci będą tylko poborcą bo podatek zapłaci Klient i to sobie jeszcze przytną tak 0,3% dla siebie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony