REKLAMAPURELLA - SuperShots - Baner Główny (od 13 lipca)

(materiały własne)

Wzrost dynamiki cen żywności, planowane uwolnienie cen energii dla przedsiębiorstw oraz wprowadzenie podatku handlowego przełożą się na wzrost cen w 2019 i 2020 r. Zdaniem ekspertów Credit Agricole Bank Polska wzrost inflacji będzie stopniowy, a lokalne maksimum na poziomie 3,0 proc. r/r osiągnie w I kw. W 2020 r. część wspomnianych wyżej efektów wygaśnie, co przyczyni się do spadku inflacji do średniorocznie 2,0 proc. r/r wobec 2,2 proc. w 2019 r.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Analitycy Credit Agricole Bank Polska podnieśli swoją prognozę inflacji w latach 2019-2020. Rewizja w górę wynika z uwzględnienia trzech czynników: wyższej dynamiki cen żywności, planowanego uwolnienia cen energii dla przedsiębiorstw oraz wprowadzenia podatku handlowego.

Wyższa ścieżka cen żywności w znacznym stopniu wynika z silniejszego od wcześniejszych oczekiwań ekspertów wzrostu cen wieprzowiny będącego skutkiem wyraźnego spadku jej światowej podaży ze względu na rozprzestrzeniający się ASF w Chinach.

„Uważamy, że rosnące ceny wieprzowiny będą w kolejnych miesiącach oddziaływały w kierunku wzrostu cen pozostałych gatunków mięsa, w szczególności drobiu. Dodatkowymi czynnikami stojącymi za rewizją ścieżki żywności w górę są prognozowana przez nas wyższa dynamika cen owoców związana z wiosennymi przymrozkami, a także oczekiwane przez nas wprowadzenie podatku handlowego.” – napisali w raporcie eksperci banku Credit Agricole.

„Zgodnie z dostępnymi informacjami zakładamy, że podatek handlowy i uwolnienie cen energii nastąpią w III kw. br. Szacujemy, że łączny wpływ tych dwóch czynników będzie oddziaływał w kierunku podniesienia ścieżki inflacji bazowej o 0,4 pkt. proc. przez cztery kwartały. Nasz szacunek jest obarczony niepewnością związaną ze skalą wypłat rekompensat dla przedsiębiorstw w ramach pomocy de minimis. Ceny ropy będą prawdopodobnie kształtowały się na niższym poziomie niż zakładaliśmy w marcowej prognozie. W połączeniu z efektami wysokiej bazy sprzed roku ceny paliw będą zatem ograniczały wzrost inflacji w kolejnych kwartałach. W naszym scenariuszu zakładamy, że ceny prądu dla gospodarstw zostaną uwolnione w 2020 r., co wyraźnie podbije dynamikę cen nośników energii w I kw.” – podsumowali analitycy Credit Agricole Bank Polska.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 8

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony