REKLAMAEuroShop_banner główny_styczeń/luty 2020

(fot. H.Dahlstrom/Flickr, na lic. CC BY-2.0)

Choć formalnie pobieranie podatku od sprzedaży detalicznej jest zawieszone do końca roku, to najprawdopodobniej danina nie będzie egzekwowana do czasu decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

REKLAMA

Takie informacje podał portal money.pl powołując się na dwa źródła z kręgów rządowych. W związku z tym, że wyrok unijnego Trybunału zapadnie najprawdopodobniej dopiero za kilka miesięcy, rząd ma zdecydować się o niepobobieraniu podatku przez kolejny rok. Portal twierdzi, że władze chcą poczekać do ostatecznego rozstrzygnięcia sporu z Komisją Europejską.

Przypomnijmy, że podatek handlowy miał obowiązywać od września 2016 roku, jednak od tamtego momentu jego pobieranie było sukcesywnie zawieszane ze względu na fakt, że jego legalność podważała Komisja Europejska, uznając ją za niedozwoloną pomoc publiczną. W lipcu tego roku Sąd Unii Europejskiej zdecydował jednak, że Polska miała prawo prowadzić taką daninę. Wtedy politycy PiS zapowiadali, że pobór podatku może zostać rozpoczęty jeszcze w tym roku. Komisja Europejska wniosła jednak skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i sprawa wciąż nie została zakończona ze względu na możliwość ewentualnego zakwestionowania decyzji przez drugą instancję.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony