REKLAMAMLEKOVITA - Batoniki - Banner Główny (13.07.-22.07)

(fot. Pixabay/CC0, zdjęcie ilustracyjne)

Eksperci Deloitte zwracają uwagę na niejasności związane z rozliczaniem podatku minimalnego od galerii handlowych i biurowców, który obowiązywał w 2018 r., a także jego następcy, czyli tzw. podatku od przychodów z budynków, obowiązującego od 1 stycznia 2018 r.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Jak podkreśla Deloitte, przepisy budziły wątpliwości już w momencie ich uchwalania. Obawy się potwierdziły - firmy mają problem z rozliczaniem tego podatku, gdyż przepisy są nieostre i pozostawiają zbyt duże niejasności interpretacyjne.

- Obecnie obserwujemy szybko rosnącą liczbę sporów z organami podatkowymi, których pokłosiem jest znaczna ilość interpretacji indywidualnych zaskarżanych przez podatników do sądów. Spory te dotyczą fundamentalnych kwestii związanych z funkcjonowaniem podatku - tłumaczą eksperci Deloitte.

Chodzi m.in. o sposób ustalani podstawy opodatkowania, czy też kalkulowania podatku w przypadku podmiotów funkcjonujących w ramach grup kapitałowych. Nie ma pewności również co do samego zakresu opodatkowania, czego przykładem może być chociażby stanowisko Ministra Finansów dotyczące obowiązku objęcia tym podatkiem obiektów hotelowych.

- Brak jednolitego podejścia w zakresie wykładni przepisów jest źródłem zwiększonego ryzyka ewentualnych zaległości podatkowych po stronie podatników. Z tego też względu podatnicy powinni być szczególnie uczuleni na prawidłowe rozliczenie tego podatku, co w niektórych przypadkach będzie oznaczać uzyskanie stanowiska organu podatkowego lub sądu administracyjnego - podkreślają eksperci Deloitte.

Podstawą opodatkowania jest wartość początkowa wynajmowanego budynku, od której oblicza się podatek w wysokości 0,035 proc. miesięcznie. Od tak obliczonego podatku odlicza się zaliczkę na podatek dochodowy, a więc podatek wpłacają podatnicy, którzy wykazują stratę lub których zobowiązanie w podatku dochodowym jest niższe niż wyliczony podatek od przychodu z budynków. Kwota wolna to 10 mln zł na jednego podatnika. Co istotne, w przypadku grup kapitałowych, kwota wolna może być podzielona pomiędzy podmioty powiązane.

Eksperci Deloitte twierdzą, że wielu podatników nie zdaje sobie sprawy z konieczności kalkulowania podatku od przychodów z budynków, narażając się na odsetki od zaległości podatkowych oraz odpowiedzialność karną skarbową dla osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe spółki. Jednocześnie duża grupa podatników wpłaca podatek... w zawyżonej kwocie, nie uwzględniając w swoim wyliczeniu wszystkich zasad kalkulacji podatku przewidzianych w przepisach.

Jednak nic straconego. Jak podpowiadają eksperci Deloitte, po zakończeniu roku podatkowego podatnik może ubiegać się o zwrot podatku. Warunkiem zwrotu jest przeprowadzenie przez organy podatkowe kontroli rozliczeń w podatku dochodowym. Dla potrzeb zwrotu podatku musi udowodnić stosowanie cen rynkowych w transakcjach z podmiotami powiązanymi oraz brak stosowania optymalizacji podatkowych obniżających zobowiązanie w podatku dochodowym.

Przepisy nie określają maksymalnego terminu na dokonanie zwrotu podatku, a więc dokonywanie wpłat na podatek od przychodów z budynków może w istotnym stopniu pogarszać płynność finansową.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Pozhoga 1 7 miesięcy temu

  Co ma z tym wspólnego centrum handlowe w Nowosybirsku ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony