REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)
CH Teofil w Łodzi, os. Teofilów, źródło: Archiwum Wiadomości Handlowych

CH Teofil w Łodzi, os. Teofilów, źródło: Archiwum Wiadomości Handlowych (fot. Konrad Kaszuba)

Podatek od nieruchomości komercyjnych, którego projekt pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji, ma obejmować m.in. nieruchomości handlowe o wartości co najmniej 10 mln zł. Mają go płacić firmy, które wykazują straty lub płacą podatek dochodowy poniżej określonego progu. Portal propertynews.pl przekonuje, że fiskus chce w ten sposób ukrócić erozję podatkową i transfer zysków do innych krajów.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Zgodnie z zapisami projektu, podatek będą musieli odprowadzać właściciele nieruchomości komercyjnej o wartości co najmniej 10 mln złotych, a także właściciele biurowców.

Mira Kantor-Pikus, Partner, Dyrektor ds. Doradztwa Strategicznego w dziale Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield w Polsce w komentarzu dla portalu propertynwes.pl przypomina, że podatek obejmie tych właścicieli nieruchomości komercyjnych, którzy generują stratę podatkową lub płacą w danym roku podatek dochodowy mniejszy niż 0,5 proc. wartości nieruchomości komercyjnej ponad zwolnioną z podatku kwotę 10 mln zł.

Ekspertka firmy C&W podkreśla także, że fiskus dąży do tego, aby spółki powołane do działalności gospodarczej rzeczywiście wykazywały dochody w Polsce i chce za pomocą nowego podatku ukrócić erozję podatkową i transfer zysków do innych krajów, co jest zgodne z dyrektywą Rady UE. Zwraca też uwagę, że podobne zmiany są przeprowadzane nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach.

Jak informowały wiadomoscihandlowe.pl, planowaną przez Ministerstwo Finansów daniną objęte zostaną nieruchomości komercyjne warte powyżej 10 mln zł, takie jak: centra handlowe, domy towarowe, samodzielne sklepy i butiki, pozostałe budynki handlowo-usługowe; a także budynki biurowe, z wyłączeniem budynków urzędów pocztowych, urzędów miejskich, gminnych, samorządowych, ministerstw oraz budynków sądów i parlamentów. Podatek nie będzie natomiast dotyczył takich nieruchomości, jak fabryki, zakłady produkcyjne, magazyny, czy centra logistyczno-dystrybucyjne.

Stawka podatku wyniesie miesięcznie 0,042 proc. (rocznie ok. 0,5 proc.) wartości danej nieruchomości (powyżej wspomnianego limitu 10 mln zł). Podatek będzie można odpisać od wysokości zapłaconego CIT. Nowa danina ma wejść w życie w styczniu 2018 r.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~zysker 3 ponad rok temu

  Prawdą jest, że w JARTOM ma w bazie 99 proc. tego rynku? Jeśli tak, to w jaki sposób to wyliczono? Mniej więcej? To dosyć zadziwiające liczby. Jeden duży gracz na taki rynek?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~handes 2 ponad rok temu

  A z drugiej strony, pod względem inwestycyjnym sytuacja diametralnie się odmieniła - patrzę na bazy JARTOM i w całej Polsce ogrom hal do przejęcia na bardzo dobrych warunkach. Pod tym względem sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej i po prostu można trafiać fajne okazje - oczywiście mowa o halach z milionowymi wycenami.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz 1 ponad rok temu

  Dobra wiadomość dla zarządców nieruchomości komercyjnych (takich jak np. Arrowhead), ale też uczciwych inwestorów. Wystarczy już podatkowych widm przynoszących tylko straty.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony