REKLAMADOBROWOLSCY - Syty Wilk - Baner Główny (17.02 - 01.03.2020)
Na zdj. premier Mateusz Morawiecki na zakupach

Na zdj. premier Mateusz Morawiecki na zakupach (fot. materiały prasowe, PSH Lewiatan)

Przed końcem roku należy spodziewać się nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Danina, która obowiązywać miała od września 2016 r., ale została zawieszona po interwencji Komisji Europejskiej, w myśl aktualnie obowiązujących przepisów byłaby pobierana od 1 stycznia 2019 r. Jednak rząd, czekając na wynik dwóch postępowań przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zamierza odsunąć w czasie podatek handlowy o kolejnych 12 miesięcy.

REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

Informacja o tym, iż trwają prace nad kolejną już nowelizacją ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Projekt ustawy przewiduje, że przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej będą miały zastosowanie do przychodów ze sprzedaży detalicznej, osiągniętych dopiero od dnia 1 stycznia 2020 r. W efekcie nastąpi przedłużenie do dnia 31 grudnia 2019 r. zawieszenia stosowania przepisów ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

Skutkiem zmiany będzie kontynuacja zawieszenia działania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, a potencjalni podatnicy podatku od sprzedaży detalicznej nie będą zobowiązani do składania deklaracji podatkowych o wysokości podatku oraz do obliczania i wpłacania podatku od sprzedaży detalicznej - do końca 2019 r

Ministerstwo Finansów proponuje wejście w życie projektowanej ustawy z dniem 1 stycznia 2019 r., tj. od dnia  następującego po dniu, w którym skończy się termin, na jaki zawieszono stosowanie przepisów ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej ustawą z dnia 12 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, konieczność przedłużenia terminu zawieszenia podatku handlowego związana jest z nierozpoznaniem skarg złożonych przez Polskę do TSUE na dwie decyzje KE dotyczące owej daniny: z 19 września 2016 r. i 30 czerwca 2017 r., w których Polska wniosła o stwierdzenie nieważności decyzji KE.

- Od rozstrzygnięcia TSUE uzależniona będzie możliwość pobierania podatku na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej. Istnieje ryzyko, że skargi nie zostaną rozpoznane przez TSUE do końca obowiązującego obecnie terminu zawieszenia stosowania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Wobec powyższego istnieje konieczność dalszego zawieszenia stosowania jej przepisów - tłumaczy Rada Ministrów.

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwaloną w 2016 roku ustawą, przedsiębiorstwa z sektora handlu odprowadzałyby miesięczny podatek na podstawie swoich obrotów ze sprzedaży detalicznej. Danina skonstruowana została w oparciu o trzy progi i odpowiadające im progresywne stawki podatkowe. Do obrotu poniżej 17 mln zł zastosowano zwolnienie z podatku; dla obrotów między 17 mln zł a 170 mln zł zastosowano stawkę 0,8 proc., a dla obrotów przekraczających 170 mln zł zastosowanie miałaby stawka 1,4 proc. To właśnie progresja okazała się tym elementem, do którego Bruksela miała najwięcej zastrzeżeń.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony