REKLAMAROS-SWEET - baner główny (sierpień 2018)
Rząd liczy, że do końca przyszłego roku zapadnie wyrok TSUE w sprawie podatku handlowego

Rząd liczy, że do końca przyszłego roku zapadnie wyrok TSUE w sprawie podatku handlowego (fot. Konrad Kaszuba)

Posłowie wszystkich klubów zgodzili się skierować do dalszych prac rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, która przedłuża okres zawieszenia ustawy do 1 stycznia 2019 r. Ustawa weszła w życie 1 września 2016 r., ale szybko została zawieszona, po wszczęciu postępowania przez Komisję Europejską.

REKLAMAFBK 2018 - belka w artykułach - (sierpień-wrzesień 2018)

W połowie września 2016 r. Komisja Europejska wyraziła pogląd, że konstrukcja daniny, zawarta w ustawie o podatku od sprzedaży detalicznej, może faworyzować mniejsze sklepy i może przez to stanowić niedozwoloną pomoc publiczną. Komisja wszczęła w tej sprawie postępowanie i wezwała Polskę do zawieszenia egzekwowania podatku. Ministerstwo Finansów zastosowało się do wezwania, a w listopadzie 2016 r. Sejm przegłosował rządową ustawę zawieszającą pobieranie podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 r.

Rząd niezwłocznie złożył skargę na decyzję KE i zakładał, że w ciągu ponadrocznej karencji w poborze podatku zostanie on uznany za legalny, jednak 30 czerwca 2017 r. Komisja Europejska ostatecznie uznała, że narusza on unijne zasady pomocy publicznej ze względu na zastosowaną w jego konstrukcji progresję, dającą nieuzasadnioną przewagę mniejszym podmiotom. Ta decyzja została z kolei zaskarżona przez Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – skarga została złożona we wrześniu br.

 – Istnieje ryzyko, że złożone przez Polskę skargi nie zostaną rozpoznane do końca obowiązywania zawieszenia podatku od sprzedaży detalicznej, to jest do końca 2017 roku. Wobec powyższego istnieje konieczność zawieszenia jego stosowania na kolejny rok – powiedział posłom wiceminister finansów Wiesław Janczyk, który przedstawiał Sejmowi uzasadnienie rządowego projektu ustawy. – Liczymy że w tym terminie zapadnie rozstrzygnięcie sądu.

Żaden klub podczas środowego pierwszego czytania rządowego projektu nie wyraził sprzeciwu wobec wniosku o dalsze jego procedowanie.

Jak informowały wiadomoscihandlowe.pl już w połowie sierpnia br. rząd planował zmianę w ustawie o podatku od sprzedaży detalicznej z dnia 6 lipca 2016 r., przesuwającą termin obowiązywania przepisów ustawy na dzień 1 stycznia 2019 r. Projektowane rozwiązanie legislacyjne oznaczać będzie brak wpływów do budżetu państwa  z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej za 2018 r. w wysokości 1590,6 mln zł.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakłada dwie stawki podatku od handlu - 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł, a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku wynosi więc 204 mln zł. Przedmiotem opodatkowania jest przychód ze sprzedaży detalicznej, czyli sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 4
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony