REKLAMAMODERN-EXPO - Baner Główny (styczeń-luty 2020)

(fot. Pixabay)

Strona 2 z 4
REKLAMA

Właścicielka sklepu wymierzoną karę zapłaciła, choć nie zgadzała się z decyzją. W piśmie do Naczelnika zwróciła się z prośbą o anulowanie kary. Argumentowała to faktem zapłacenia pierwszej kary, a także informacją, którą uzyskała od jednego z inspektorów skarbówki. Stwierdził on, że zapłacenie kary (chodzi o pierwszą karę w wysokości 700 złotych plus koszty postępowania) „definitywnie kończy sprawę”. Naczelnik potencjalne anulowanie kary uznał jednak za „bezzasadne”.

Nieco inne zdanie miał jednak organ odwoławczy – a mianowicie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Dyrektor uchylił w całości decyzję Naczelnika. Właścicielka sklepu nie miała jednak powodów do radości. Sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia, bowiem… Naczelnik błędnie wyliczył wysokość kary. Ta powinna wynosić (zdaniem organu odwoławczego) aż 11 185 złotych, czyli pięciokrotność opłaty za wydanie koncesji. Organ odwoławczy nie mógł jednak nałożyć wyższej kary, w związku z czym przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Właścicielka sklepu takim obrotem sprawy jest załamana. Jak tłumaczy, zapłacenie łącznie ponad 12 tys. złotych kary jest dla niej nie do zrobienia. Od decyzji odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Prawnik: kara jest nieadekwatna do przewinienia

Wina właścicielki sklepu w tej sprawie nie budzi wątpliwości. Pytanie tylko, czy organy skarbowe miały prawo do podwójnego ukarania (i to w dodatku tak dotkliwie – bo łączna suma kar to około dziesięciokrotność wartości nagrody, a mówimy o loterii organizowanej w małym sklepie spożywczym). Zwróciliśmy się w tej sprawie z prośbą o komentarz do Pawła Suchockiego z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

– Czy dopuszczalne było ukaranie właścicielki sklepu za brak zgłoszenia loterii zarówno karą grzywny jak i karą administracyjną? Moim zdaniem nie. Z perspektywy właścicielki sklepu została ona bowiem ukarana dwukrotnie za to samo przewinienie (brak zgłoszenia loterii promocyjnej). Okoliczność, iż kara grzywny stanowi sankcję karną (reżim karnoskarbowy), a kara pieniężna wynikająca z ustawy o grach hazardowych sankcję administracyjną (reżim administracyjny), nie zmienia faktu, iż w opisywanej sprawie doszło do zbiegu dwóch odpowiedzialności za to samo zdarzenie – tłumaczy Paweł Suchocki, Tax Manager w Praktyce Podatkowej kancelarii DZP.

- Stosowanie wobec tej samej osoby, za ten sam czyn sankcji administracyjnej i odpowiedzialności karnej skarbowej narusza w mojej ocenie zasadę państwa prawa oraz zasadę proporcjonalności, które wynikają z art. 2 Konstytucji RP oraz zasadę budzenia zaufania do organów administracji publicznej. Nie do pogodzenia bowiem z tymi zasadami jest kumulowanie odpowiedzialności administracyjnej i karnoskarbowej, gdyż stanowi wyraz braku proporcjonalności i rażącego fiskalizmu, a w żadnym stopniu nie uwzględnia interesów obywatela – dodaje.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony