REKLAMAHELIO - MASY - BANER GŁÓWNY (24.02 - 01.03.2020)

(fot. Pixabay)

Strona 4 z 4
REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

Jak zaznaczyła, kara pieniężna „jest wymierzana w wysokości przewidzianej w ustawie, najczęściej w ściśle określonej kwocie lub ściśle określonych granicach, a zatem organ nie może ustalać wysokości kary według swojego uznania, stosownie do własnej oceny społecznej szkodliwości naruszenia lub cech osobistych sprawcy naruszenia”.  - I tak jest w przypadku ustawy o grach hazardowych, która dokładnie wskazuje wysokość kary pieniężnej za urządzanie gry hazardowej bez zezwolenia, której wysokość wynosi 5-krotność opłaty za wydanie koncesji lub zezwolenia. Jednocześnie, należy zauważyć, że Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie i uznał, że konstytucyjny zakaz ne bis in idem [„nie dwa razy w tej samej (sprawie)” – przyp. red.] nie stoi na przeszkodzie ustanowieniu przez ustawodawcę jednocześnie sankcji administracyjnej (kara pieniężna) i sankcji karnej (grzywna) za ten sam czyn – tłumaczy Szczepańska w piśmie przesłanym redakcji wiadomoscihandlowe.pl.

By nie popełnić błędu i nie narazić się na konieczność płacenia potężnych kar, przedsiębiorcy powinni pamiętać o konieczności zgłaszania loterii lub innych akcji, które noszą znamiona gier losowych. Jednocześnie środowiska prawnicze postulują zmianę przepisów ustawy o grach hazardowych, aby zabezpieczały nie tylko interes fiskalny skarbu państwa, ale również prawa obywateli.

- Przykładem przepisów, które niwelują negatywne konsekwencje kumulacji sankcji karnoskarbowych oraz administracyjnych są wprowadzone w 2017 r. do ustawy o podatku od towarów i usług regulacje dotyczące sankcyjnego podatku VAT (dodatkowego zobowiązania) – art. 112b ww. ustawy. Z przepisów tych wynika bowiem wprost, iż dodatkowe zobowiązanie (sankcja) nie znajdzie zastosowania w stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe. W mojej ocenie podobne rozwiązanie powinno zostać wprowadzone w ustawie o grach hazardowych – konkluduje Paweł Suchocki.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony