REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (od 29.05.2020 )

(fot. archiwum transmisji Senatu)

W przyszłym tygodniu Senat zajmie się uchwaloną przez Sejm ustawą podwyższającą akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowej. Według "Rzeczpospolitej", izba wyższa parlamentu może nie tylko spróbować albo opóźnić wzrost opłat - co wydaje się niemal pewne - ale także zmniejszyć skalę podwyżek.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Rząd planował, że 10-procentowa podwyżka akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe, ogłoszona zaraz po wyborach (wcześniej Prawo i Sprawiedliwość przyznawało się do planów jedynie 3-procentowego wzrostu akcyzy), zacznie obowiązywać już 1 stycznia 2020 r. Jednak biorąc pod uwagę, że Senat - który ma 30 dni na ustosunkowanie się do ustawy przedłożonej przez Sejm - kontrolowany jest przez opozycję, taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny.

Biuro Legislacyjne Senatu zgłosiło już swoje zastrzeżenia do ustawy przyjętej przez Sejm. Jeśli w Senacie przegłosowane zostaną jakiekolwiek poprawki, ustawa wróci do Sejmu. Tym samym przepisy mogą być gotowe około 20 grudnia. "Rzeczpospolita" zauważa, że zdaniem prawników skróciłoby to vacatio legis do niedopuszczalnie krótkiego okresu. Nawet gdyby Sejm ostatecznie odrzucił poprawki Senatu - jakiekolwiek by one nie były - istniałyby podstawy do kwestionowania zgodności ustawy z konstytucją.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Stefan 2 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Prawi i sprawiedliwi powinni w końcu zacząć rządzić pawie i sprawiedliwie a nie okradać Polskę i Polaków jak niektórzy aparatczycy pisowscy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Echhh 1 5 miesięcy temuocena: 40% 

  Wszyscy totalni są Palikotami - i to tyle w temacie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony