REKLAMAKORAL - Baner Główny - Rożek Duo (19-24.05.2019)

PRZEMYSŁ I PRODUCENCI

 

15 marca 2019, 12:11

(fot. Pixabay CC0)

Krajowa Unia Producentów Soków uważa, że Sejm podjął dziś pierwszy krok w dobrą stronę. Podczas głosowania podjęto decyzję o zdjęciu z porządku obrad rządowego projektu ustawy, która zmieniałaby podatek VAT z 5 proc. na 23 proc. na napoje owocowe z wysoką zawartością soku.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2019)

 Mimo dzisiejszej decyzji parlamentarzystów, w dalszym ciągu apel polskich rolników, sadowników i producentów napojów owocowych pozostaje aktualny: Zwracamy się do polskich parlamentarzystów o niepodnoszenie podatku VAT z 5 proc. na 23 proc. na napoje owocowe z wysoką zawartością soku.

 

KUPS ostrzega: Podwyżka VAT na napoje owocowe doprowadzi do potężnych strat polskich sadowników. Stowarzyszenie  wielokrotnie apelowało do Rządu RP o nieprzyjmowanie zmian, zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów w zakresie podwyżki podatku VAT z 5 proc. do 23 proc. na napoje z min. 20 proc. udziałem soków lub przecierów z owoców i warzyw. Apele organizacji były głosem w imieniu polskich sadowników, zrzeszonych w wielu organizacjach branżowych, grupach producenckich, indywidualnych producentów owoców, a także w imieniu firm skupujących owoce, przetwórców i producentów napojów oraz lokalnych samorządów.

 

Wspólną opinię, podpisaną przez ponad 200 sygnatariuszy podziela szereg instytucji, w tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, niezależne instytuty eksperckie oraz posłowie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podwyżka VAT na napoje owocowe i warzywne zawierające 20 proc. i więcej soku lub przecieru zrujnuje prężnie działający rynek produktów tej kategorii i przyniesie olbrzymie straty dla polskich sadowników i rolników.

 

- Złożyliśmy wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu nowych stawek VAT-owskich. Właśnie na Konwencie Seniorów punkt został wycofany z porządku głosowań. Polskie owoce i soki wygrały z chipsami - mówi Stanisław Tyszka, poseł Kukiz '15.

 

 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~oko 1 2 miesiące temuocena: 100% 

  "Podwyżka VAT na napoje owocowe i warzywne zawierające 20 proc. i więcej soku lub przecieru zrujnuje prężnie działający rynek produktów tej kategorii i przyniesie olbrzymie straty dla polskich sadowników i rolników." - kpina w czystej postaci. po pierwsze "prężnie działający rynek produktów tej kategorii" jest własnością firm zachodnich i oni rzeczywiście by stracili na podwyżce cen napojów. po drugie "polskich sadowników i rolników" interesuje aby promować wyłącznie soki i nektary, bo to i zdrowsze dla klienta (napoje zawierają mnóstwo cukru) i korzystniejsze dla rolnika. po trzecie KUPS to raczej NUPN (Niemiecka Unia Producentów Napojów) mocno lobbująca na swoją korzyść i mającą polskiego producenta owoców głęboko w powarzaniu (jesień 2018 cena jabłka do produkcji soków 8 gr/kg)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony