REKLAMAMLEKOVITA - DarPro 2020 - Baner Główny (kwiecień 2020)
Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (fot. mat. prasowe)

Alfred Bujara, szef sekcji handlu w NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z serwisem money.pl zarzucił międzynarodowym sieciom handlowym, m.in. że „wykaszają” małe rodzime sklepy oraz że nie płacą podatków i transferują zyski za granicę. Odpowiedziała mu Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, odpierając jego zarzuty.

REKLAMA

Szefowa POHiD zwróciła uwagę, że zagraniczne sieci od początku transformacji gospodarczej są siłą napędową polskiego handlu, który generuja 19 proc. PKB. Zagraniczne podmioty zainwestowały w detal w Polsce 50 mld euro, tworząc blisko 200 tys. nowoczesnych miejsc pracy, z konkurencyjnymi warunkami zatrudnienia.

Juszkiewicz podkreśliła też, że rodzimy handel jest konkurencyjny i odpowiada za ok. 40 proc. sprzedaży detalicznej. Nazwała ponadto insynuacjami słowa Bujary, że sieci z kapitałem zagranicznym nie płacą podatków i transferują zyski za granicę, odsyłając go do danych Ministerstwa Finansów i wskazując przykład Jeronimo Martins Polska, która zapłaciła ponad 510 mln CIT od dochodów sieci Biedronka.

Szefowa organizacji reprezentującej zagraniczne sieci handlowe przekonuje w serwisie money.pl, że kurczenie się rodzimego handlu spowodowane jest trendami globalnymi, takimi jak czynniki demograficzne, trendy konsumenckie czy brak sukcesji w małych firmach. Nie zgodziła się z tezą Alfreda Bujary, że zakaz handlu w niedziele zahamował tę tendencję, jej zdaniem wręcz przyspieszył upadek małych sklepów, zaostrzając konkurencję.

Czytaj więcej na stronie money.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (7)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Polski klient. 7 2 miesiące temuocena: 50% 

  Bujara w większości ma rację! Niektóre sieci prawie wcale nie płacą podatku CIT. Biedrona owszem płaci ,ale powinna przy obrotach ponad 50 mld zł. płacić dużo więcej. To, że stworzyli 200 tyś miejsc pracy oznacza,że wykończyli polski handel w 75%, bo już tylko 25 % stanowią sklepy z polskim kapitałem. Bujarze należy się nagroda "człowieka Roku", bo jeszcze walczy o polski handel i pracowników tyrających w dyskontach!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Baron 6 2 miesiące temuocena: 100% 

  PIs tak jak obiecał konsekwentnie niszczy polską gospodarkę a przy tym szczuje i napuszcza jednych ludzi na drugich. A Solidarność to od dawna przystawka pisu, która bierze udział w szczuciu i kłamstwach tak jak pis.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~~`KA 5 2 miesiące temu

  Świetnie, każda wydumana ustawa mająca pomagać przyśpiesza upadek...a nie trudno było to przewidzieć wystarczy pomyśleć. To samo już się dzieje z Aptekami, którym ustawa miała pomóc a ponad 1000 już się zamknęło....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ee 4 2 miesiące temuocena: 50% 

  Gdyby nie zachodnie sieci na pewno Polska zaroslyby dziką trawą i zrobiłaby się dżungla! Szanowna Pani opowiada farmazony, ci wielcy inwestorzy rączkami naszych sprzedajnych władz wydoily i zniszczyły niejednego polskiego producenta, zniszczyły Polski handel i zrobiły z Polaków białych "murzynów" a dzisiaj wciskają Polakom najgorszy chłam

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Luk 3 2 miesiące temu

  Do betti. Doucz się.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Betti 2 2 miesiące temuocena: 75% 

  Może nam pani powiedzieć które sieci oprócz biedronki płaca podatki ?? Żadne !!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~klient lidl 1 2 miesiące temu

  do sądu i do wiezienia za pomowienia i za dyskryminacje na tle narodowym. odwet bedzie na polskich inwestycjach za granicą, na pewno, jesli tylko zagraniczny kapitał bedzie dyskyminowany w polsce.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony